Bakanlık Açıkladı! Her Aileye 1248 TL Sosyal Yardım Başvuru Detayları

Bakanlık Açıkladı! Her Aileye 1248 TL Sosyal Yardım Başvuru Detayları

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, genel ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çeken ailelere bakanlık tarafından Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti (SED) verilmektedir.

Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti; Ailelerin temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çektiği çocuklarının, aileden ayrılmadan bakımlarını sağlaması için devlet tarafından verilen bir destektir. Bu ailelere psiko sosyal desteğin yanında sosyal ekonomik destekler de verilmektedir. 

Gelir seviyesi düşük olan her aileye, çocukların iyi eğitim görmelerini desteklemek amacıyla 1.248 TL yardım yapılmaktadır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın verdiği bu destek Türk ailelerine verilmekte iken, 2016 yılından sonra göçmen ailelerine de verilmeye başlandı. Sosyal Ekonomik Destek nasıl alınır, kimler alır ve nasıl başvuru yapılır?  Sosyal Ekonomik Destek kapsamında Bakanlık, 2020 yılından itibaren her bir çocuk için okul öncesi eğitimine yardım olsun diye aylık 693 TL, ilköğretim için 1.040 TL, ortaöğretim için 1.110 TL, yükseköğretim için ise 1.248 TL destekte bulunmaktadır. 

Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan SED Nedir? 

Sosyal Ekonomik Hizmet kapsamında Mayıs ayında 144 bin çocuk, ailesinin yanında yaşaması sağlanarak bakımı ve gelişimi desteklendi. Bu aileler için bakım parası olarak Bakanlık tarafından 154 milyon Türk lirası destek verildi.  Gelir durumları olmayan ve çocuklarının gelişimi için gereklilikleri tam anlamıyla yapamayan aileler; çocuklarını kuruma vermek istemediği için SED yardımından destek alıyor ve çocuğundan ayrı kalmamış oluyor. Sosyal Ekonomik Destek (SED) Parası Ne Kadar? Çocukların okul öncesi eğitimi için 456,28 TL veriliyor. Çocukların ilköğretim dönemi için 648,41 TL veriliyor. Çocukların ortaöğretim dönemi için 730,04 TL veriliyor. Ortaöğretime devam etmeyen çocuklar için 730,04 TL veriliyor.Çocukların yükseköğretim dönemi için 821,30 TL veriliyor.Ailelerin bakımından ayrılan çocuklara ise 365,02 TL veriliyor. SED Sayesinde Binlerce Çocuk Okullarında Başarılı Oldu.

Bu hizmetin daha kapsamlı hale getirilmesi ve okul destek projesinin sağlanması ile beraber bugüne kadar 16 bin 75 çocuk destekten yararlandı. Okul dışında da sosyal faaliyetleri desteklendi. SED kapsamından maddi olarak yararlanan çocuklar, bu projeyle birlikte rehberlik desteği, kültürel destek, sportif destek, sanatsal destek ve akademik etkinliklerle desteklendiler. 

Ekonomik durumunun olmadığı ve yoksulluk nedeni ile desteklenmeyen çocuklara bu hizmet verilmektedir. Normal durumlarda bu çocukların kurum bakımı altına alınması gerekliyken, gerekli desteklerle çocukların aile yanında kalmaları sağlanmaktadır. 

Bu Destek için; Bakanlığın İl Müdürlükleri veya Sosyal Hizmet Merkezleri tarafından başvurular alınmaktadır. Yapılan sosyal incelemeler sonucunda ailelere destek sağlanıyor. 

Bu yardımdan yararlanmak isteyenler için istenen Şartlar ve evraklar aşağıdaki gibidir; 

Hizmetten yararlanacak kişinin kimlik belgesi, Hizmetten yararlanacak kişinin öğrenci belgesi Kurum tarafından talep edilirse sağlık belgesi, İş ve meslek kurslarından alınan başvuru evrakları ve Kurum tarafından istenen diğer evraklar.

Sosyal Ekonomik Destek Hizmetinden Kimler Yararlanır? 

Sosyal hizmetlerde bulunan çocuklar için maddi olarak desteklendiği zaman aile himayesine girebilecek çocuklara; Sosyal Ekonomik Destek hizmetinden faydalanmadığı taktir de korunmaya ihtiyacı olan çocuklara verilir.Çocuğun hayati tehlikesinin bulunduğu ameliyat geçirmesi durumunda destek verilir.Çocukta fiziksel ve zihinsel olarak bakım zorluğu bulunması halinde destek verilir. Gelir durumu olmayan ve çocukların eğitimine destek veremeyen ailelere  destek verilmektedir. 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum