1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. Bakanlıktan Kadro Alan Taşeronlar İçin Maaş Açıklaması
Bakanlıktan Kadro Alan Taşeronlar İçin Maaş Açıklaması

Bakanlıktan Kadro Alan Taşeronlar İçin Maaş Açıklaması

Son dönemde kadro alan taşeron işçilerin hangi tarihte maaşlarını alacakları yönündeki tartışmaya bakanlık yaptığı açıklama ile noktayı koydu.

A+A-

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından kamu bünyesinden istihdam edilen işçilerin aylık ücretlerinin ödenme zamanı ile ilgili görüş yazısı yayımladı. Kamu idarelerinde maaş ödeme tarihleri ile ilgili bazı kurumlarda farklı zamanlarda aylık ücretlerin yatırıldığı ve bunun mevzuata aykırı olduğu birçok sendika tarafından yoğun bir şekilde dile getiriliyordu.

Tez-Koop-İş Sendikasının ilgili mevzuata atıfta bulunarak Hazine ve Maliye Bakanlığı'na kamuda çalışan işçilerin maaşlarının hangi tarihte ödenmesi gerektiği konusunda bakanlıktan bir görüş yazısı istediği ifade ediliyor. Tez-Koop-İş kamu işyerlerinde işçi maaşlarının farklı tarihlerde ödendiğinin yer aldığı yazıda "Bazı Kamu işyerlerinde ilgili mevzuat hükümlerine aykırı şekilde ödeme tarihlerinin değiştirildiği tespit edilmiş olup yapılan uygulamaya açıklık getirilmesi açısından Bakanlığınızın görüşüne ihtiyaç duyulmuştur'’ ifadeleri kullanılıyor.

Bakanlık Tebliği İşaret Etti
Bakanlık tarafından belirtilen 28 Mart 2019 tarihli görüş yazısı doğrultusunda Devlet Memurları Kanunu Tebliği ve ilgili mevzuat hükümleri hatırlatılarak aylık ücretlerin her ayın 14'ünde alınacağı hükmünü net bir şekilde ifade ediliyor. Taşeron şirketlerden sürekli işçi kadrosuna geçen 4/D'li işçilerde aynı şekilde ilgili tebliğ gereği maaşlarını her ayın 14'ünde alacakları bu görüş yazısında tartışmaya mahal vermeyecek şekilde yer alıyor. Bakanlık vermiş olduğu bu görüş yazısı ile yaşanan sorunları ve farklı uygulamaları son erdiriyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
İlgili Haberler