Bakanlıktan Taşeronlara Sevinçli Haber! Yüzde 20 Zam

Bakanlıktan Taşeronlara Sevinçli Haber! Yüzde 20 Zam

Kamu bünyesinde kadroya geçen 900 bin taşeron işçinin TİS görüşmelerinde talep edeceği zam oranı ile ilgili sevindirici gelişmeler yaşanıyor.

2017 yılında taşerondan kamuya geçen yüz binlerce kamu işçisinin 3 yıldır yaşadığı zam haksızlığının bu görüşmelerde telafi edilmesi bekleniyor. Kamuya geçen taşeron işçiler için son 3 yıldan verilen zam oranları ile bu yıl yapılacak zam oranı arasında oldukça büyük farlılıklar olacağı ön görülüyor. 2018 yılında taşerondan kadroya geçen kamu işçileri için verilen yüzde 8,5 zam oldukça yetersiz olmuş ve enflasyon karşısında tam olarak erimişti. 

Tüm bunlar ışığında yaşanan pandemi süreci ve enflasyonun da olumsuz etkileri ile; taşeron işçilere uygulanacak olan zammın en az yüzde 10’luk bir artış göstermesi bekleniyor.

Taşeronlara zam önerisi arasında en çok dile getirilen ve Çalışma bakanlığının da olumlu yaklaştığı oran ise; yüzde 17,5 bir zam olacağı ön görülüyor. Sendikalar tarafından yoğun bir şekilde dillendirilen ve artan enflasyon ile birlikte hükümet cephesinde de ılımlı yaklaşılan diğer biz zam teklifinin ise yüzde 20 dolaylarında olduğu ifade ediliyor. Hükümete yakın kaynaklara göre Çalışma Bakanlığı da yapılacak zam teklifi ile ilgili gerekli çalışmalara başladığı ifade ediliyor.

Sendikalar İkna Turunda

Sendika yetkilileri ise Ekim ayından başlaması beklenen Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri öncesinde bu defa görüşmelere oldukça hazır görünüyor. Özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın desteğini almak isteyen sendika temsilcilerinin zam oranının en az yüzde 20 olması gerektiğini anlatan bir raporu yakın zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunması bekleniyor. Bu raporda 2018 ile 2020 yılları arasında taşeron işçilerin yaşadıkları maddi kaybın gözler önüne serilmesi ve telafi edilmesi talep ediliyor. Kaynaklar yüzde 20 ile 17,5 arasında bir rakamda uzlaşma sağlanacağını ifade ediyor.

Sosyal Ve Özlük Haklarında Sıkı Pazarlıklar Yaşanacak

Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde esas sıkı pazarlıkların kadroya geçen taşeron işçilerin sosyal ve özlük haklarında yaşanması bekleniyor. Sendikalar bu konuda sıkı bir hazırlık yaparken birçok talebin Çalışma Bakanlığı tarafından aynen kabul görmesi beklenmiyor. Özellikle aynı işi yapan kamu işçileri arasında ki maaş ve özlük hakkı adaletsizliğini giderilmesi en önemli talep olarak ön plana çıkıyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.