1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Bandırma 17 Eylül Üniversitesinden Liyakatsiz Kadrolar
Bandırma 17 Eylül Üniversitesinden Liyakatsiz Kadrolar

Bandırma 17 Eylül Üniversitesinden Liyakatsiz Kadrolar

Üniversitelerin çeşitli kademelerinde görevlendirilmek üzere tercih edilecek kişiler belirlenirken hem alan dışı adayların durumu hem de liyakat esasına aykırı olduğu iddia edilen alımlar devam ediyor.

A+A-

Dönemler bazında cari alımların da sonlanması ile birlikte ilana çıkılarak talep edilen akademisyenleri karşılama sürecinde hem baz akademisyenler hem de bazı akademisyen adayı ilgili bölüm öğrencileri mağduriyet yaşadıkları kanısı ile itiraz ediyorlar.

Son dönemde yapılan itirazların ardından birçok rektörlük bünyesinde çıkılan alım ilanlarında usül değişikliğine gidilirken; hala yayında olan ilanların bazılarında ise şuan için herhangi bir sonuca varılmış görülmüyor.

Bahsi tartışmalara konu olan olaylara verilebilecek son örnek Bandırma On Yedi Eylül Üniversitesinden geldi. Bandırma On Yedi Eylül Üniversitesi Rektörlüğü tarafından çıkılan 18.3.2019 tarihli ilanda öğretim elemanı alımı yapılacağı ilan edilmektedir. Bahsi geçen ilanda alım yapılması amacı ile 3 kişilik akademik personel kadrosu bulunduğu açıklanmaktadır.

Akademik personel alımı için çıkılan ilanın muhatap bölümü olan Gönen M.Y.O Grafik Tasarım Programı olurken; ilanda yer alan özel şartlarda talep edilen alan dışı kabullerin, ilan ile ilişkili bölümlerden oluşmaması, başvuru yapacak olan adaylar tarafından incelenmesi gereken bir konu olarak şikayete konu olmuştur.

201901 sıra numarası ile belirtilen Grafik Tasarım bölümü akademik personel talebinde; alan dışı olarak kabul edilen bölümler arasında, ilgili bölüm ile farklı muhtevaya sahip olan; Elektrik-Elektronik Mühendisliği veya Elektronik-Bilgisayar öğretmenliği mezunu olma şartı eklenmiştir.

Ayrıca, 201902 numara ile kayda geçen ilanda ise; asıl bölüm olan Güzel Sanatlar ve Matbaa Teknolojileri Bölümlerinin dışında konu ile alaka düzeyi zayıf olan Endüstriyel Tasarım, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Bilgisayar Öğretmenliği, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği, Yazılım Mühendisliği bölümlerinden birinden lisans mezunu olma şartı ibareleri yer almaktadır.

Konu ile ilgili adayların ilgili mercilere yaptıkları şikayetlerden henüz bir sonuç alınamamış olup; ilgili ilana başvuru yapan ve ön değerlendirme sonuçlarında endişelerinde haksız olmadıkları kanaatine varan adayların iddialarına, kurum tarafından bir açıklama yapılması beklenmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler