Banka ve kredi kartlarında yönetmelik değişikliği yayımlandı

Banka ve kredi kartlarında yönetmelik değişikliği yayımlandı

25 Eylül 2020 resmi gazete ilanlarında yer alan bilgilere göre; Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelikte Değişikliği olarak bir dizi yeni madde yayımlandı. Detaylar ve yönetmelik maddeleri haberimizde…

25 Eylül 2020 Resmi Gazetesinde yapılan ve onaylanan resmi mevzuat değişiklikleri yayımlandı. Söz konusu değişikliklerin bugün itibari ile Banka Kartları ve Kredi Kartları kapsamında olduğu beyan edilirken; işleyişe yönelik ibare değişiklikleri yapıldığı beyan edildi.

10 Mart 2007 tarihli ve 26458 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan ve sadece Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik kararlarını kapsayan kurul kararlarına ilave olarak bilgi alışverişi ile takas ve mahsup işlemi yapan kuruluşlar dahilinde ibare değişikliği yapılan karara göre; söz konusu ibare yerine bilgi alışverişi yapan kuruluşlar ibaresinin eklendiği beyan edildi.

Bu amaçla yapılan ticari işlemler dahilinde bilgi alışverişi ve takas işlemlerinde hak iddia edilmesine mani olunması amacıyla; söz konusu yetki sınırları dahilinde; Kart hamilinin iletebileceği veya iletmiş olduğu enformasyonların ve bu dataların amacına uygun olarak yeterli bir süre incelemesine elverecek şekilde kaydedilmesini ve değiştirilmeden kopyalanmasını olanak sağlayan ve bu bilgiye aynen ulaşılmasına imkan veren araçların takdimi yapıldı.

Söz konusu tanıtımlara göre; kısa mesaj, elektronik posta, internet, CD, DVD, hafıza kartı dahil olmak üzere online veya bulut üzerinden yapılabilmek kaydı ile Uzaktan iletişim aracı olarak tespit edilen Mektup, telefon, faks, elektronik posta mesajı, internet, kısa mesaj hizmetleri gibi fiziksel olarak karşı karşıya gelinmeksizin sözleşme imzalanmasına olanak sağlayan her türlü araç veya ortamı dahil olmak üzere; tüketici haklarının devreye alınmasına ve bu şartlarda bilgilendirme yapılamadan müşteri portföyüne kabul edilmemesine karar veren ibrazların yapıldığı beyan edilmektedir.

Bilgi alışverişi kuruluşlarının faaliyet izni alması şeklinde ibare değişikliği yapıldığı açıklanırken; işbu sözleşmeler dahilinde ilgili yönetmeliğin 10. Maddesinde yer alan ibarenin Bilgi alışverişi kuruluşlarının faaliyet izni alması şeklinde değiştirildiği beyan edilmektedir.

Ayrıca; ilgili yönetmelik madde 11’de yer alan; "kart kuruluşu, bilgi alışverişi ile takas ve mahsup işlem kuruluşlarının" olarak kayıtlara geçen ibarenin "kart kuruluşu ile bilgi alışverişi kuruluşunun" ibaresi ile ve "bilgi alışverişi, takas ve mahsuplaşma kuruluşlarının" şeklinde yönetmelikte yer alan ibarenin "bilgi alışverişi kuruluşlarının" ibaresi ile ikame edilmesine karar verilmiştir.

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.