Bankacılıkta 82 Milyonu ilgilendiren kritik değişiklik

Bankacılıkta 82 Milyonu ilgilendiren kritik değişiklik

Bankacılık sektöründe önem arz eden resmi evrak ve doküman bazında tebliğ edilen bilgiler hakkında önemli bir değişiklik kararı alındı. İlgili kararlara göre vatandaşlara farklı seçenekler sunularak bilgilendirmeler de azalma yoluna gidilecek.

Türkiye genelinde yaşayan 82 milyon vatandaşın hemen hepsinin gündelik hayatta işlem açığı bankacılık sektöründe önemli kararlar alınmaya hazırlanılıyor. Teknolojik değişimlere entegre edilmeye çalışılan sistemlere dair farklı uygulamalar gündeme alınıyor.

Bankacılık Bilgilendirme Sistemleri

Bir banka hesabı dahilinde yapılan işlemlerin üzerinden, kullanıcı unutkanlığı veya kullanıcının habersiz kalması durumunda oluşan mağduriyetlere maruz kalan müşteri sayısı her geçen yıl artarak devam ediyordu.

İlgili mağduriyetlerin azaltılması için mecburi olarak hem telefon ve sesli hizmetler vasıtası ile hem de mail ve elektronik postalar vasıtası ile bankaların müşterilere doğrudan bilgi vermesi konusunda zorunluluk koşulduğu ilan edilmişti.

Bilgilendirilmeme halinde yaşanacak olan mağduriyetlerden doğan hukuki hakların saklı kalması ve ayrıca bu bilgilendirme sürecinde müşterinin taciz ve rahatsız edilmemesi, istemediği halde kampanya tanıtımının yapılmaması için yeni bir sisteme geçileceği beyan edildi.

Hesap Ekstresi ve Dekontlar Maile Gönderilmeyecek

Mobil bankacılığın kullanımının arttığı son yılların şartları da göz önüne alınarak, hesap ekstrelerinin ve dekontların maile gönderilmemesi kararı alındı. Genellikle SPAM olarak adlandırılan ve reklam ile zararlı içerikler kategorisine düşen bilgilendirmelerin; müşteri bilgilendirmesi noktasına eksik ve kusurlu kaldığı ve bu sebeple kullanıcının rahatsız olmayacağı şekilde mobil bildirim ve pop up olarak adlandırılan yeni sayfa açılımı usulü ile bilgilendirmelerin yapılacağı açıklandı.

Zararlı müdahalelerin de önüne geçilmesinin amaçlandığı ilgili değişiklik; 1 Temmuz 2020 tarihi itibari ile yürürlüğe girecek. 

Gmail, Hotmail Yerine Yerli Sunular Üzerinden Bağlantı

Bankacılık bilgilerinin de deşifre olmaması adına, yabacı yazılımlar aracılığı sunum sağlayan Gmail ve Hotmail gibi alanların üzerinden farklı olarak; yerli üretim sunucular üzerinden bilgilendirme yapacak olan bankaların, ilgili değişiklikler ile birlikte yeni kampanya ve talep bilgilendirmeleri de pop up olarak adlandırılan reklam sayfaları üzerinden yapılabilecek.

Vatandaşlara sunulacak seçenekler arasında hangi ulaşım ve bilgilendirme aracı vasıtası ile bilgi almak istediği önem arz edecek ve resmen onaylanmış seçenek üzerinden kullanıcılar bilgi sahibi olabilecek. İlgili karar Resmi Gazeteden Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) aldığı karar ve yönetmelik olarak detaylı bir şekilde açıklanacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.