1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Başarılı Öğrenciler Meslek Liselerini Tercih Etti
Başarılı Öğrenciler Meslek Liselerini Tercih Etti

Başarılı Öğrenciler Meslek Liselerini Tercih Etti

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, LGS sınavında yüzde 1’lik dilime giren öğrencilerin meslek liselerini tercih ettiğini ifade etti.

A+A-

Daha da Çok Değerlenecek
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un her fırsatta değindiği konuların başında meslek eğitimi geliyor. Bunun için özel bir çaba sarf eden Bakan Selçuk gelinen noktada meslek liselerinin başarılı öğrenciler tarafından da tercih edilmeye başlandığını da ifade etti. Öyle ki LGS sınavında yüzde 1’lik dilime giren öğrenciler arasından dahi meslek lisesini tercih edenler bulundu. 

Özel İmkanlar 
Meslek liselerine özel olarak uygulanan imkanlardan bahseden Bakan Selçuk bu sayede okulların daha cazip bir hale geldiğini ifade etti. Özellikle turizm ve otelcilik alanında meslek lisesinde eğitim gören adaylar için gelir elde etme, askerliği erteleme ve iş garantisi elde etme gibi fırsatlar bulunuyor. Ayrıca meslek lisesinden mezun olduktan sonra en az 2 dil bilme kapasitesine de sahip olacakları düşünüldüğünde bu meslek liselerinin faydası bir kez daha ortaya çıkacaktır. 

Ekonomi İçin Önemli 
Başarılı öğrencilerin meslek liselerini tercih etmesi Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından da beğeni ile karşılandı. Zira yetişmiş personellerin meslek hayatına kazandırılması, bu mesleklerin daha bilinçli bir şekilde yapılmasını sağlayacaktır. Bu da ülkemizin elde ettiği gelirlerinin artması anlamına gelmektedir. Bu kapsamda turizm ve otelcilik mezunu olan başarılı adaylar ülke ekonomisine ciddi bir katkı sunacaktır. 

Ülkemizde genç işsizlik oranları en çok dert edilen hususlar arasında yer alıyor. işte bu nedenle meslek liselerinin önemi de her geçen gün artıyor. Üniversitelerden mezun olan gençler ellerinde herhangi bir meslek olmadığı için mecburen farklı alanlara yöneliyor. Pek çoğu iş bulamazken birçoğu da alanından farklı bir meslek grubunda çalışmak durumunda kalmaktadır. 

Meslek liseleri başarılı bir şekilde tatbik edilebilirse işsizlik ve ekonomik sorunlar açısından önemli bir adım atılmış olacaktır. Ülkemiz üreten bir ülke konumuna gelecek ve bu sayede de kazancımız artacaktır. Uluslar arası arenada da başarılı işlere imza atma kapasitesi bulunan ülkemiz bu sayede hak ettiği yere ulaşmayı da başaracaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.