Başpolislik Unvanı Kaldırılsın, Komiser Yardımcılığı Unvanı

Başpolislik Unvanı Kaldırılsın, Komiser Yardımcılığı Unvanı

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde başpolis olarak çalışanlar, unvanın kadük olmasından ötürü komiser yardımcısı unvanı almak istiyorlar.

Başpolisler Arada Kaldı
Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde 5 bin kadar başpolis görev yapmaktadır. Başpolislik unvano ara kademe amir ihtiyacını karşılamak üzere getirilmiştir. 2011 yılında alınan başpolisler, 2018 yılında kıdemli başpolis unvanı almıştır. Ancak yasal bir dayanağı yoktur. Anayasa ve Devlet Memurları Kanununa aykırı olarak düzenlenmiştir. Bu yüzden başpolisler amir ya da memur olarak çalışma konusunda sorun yaşamaktadır. Bazen amir olarak görevlendirilirken, bazen de memur olarak görevlendirilmektedirler. Genel olarak ise yetkili amir emrinde çalışmaktadırlar. 

Komiser Yardımcılığı Unvanı İstiyorlar
Başpolislerin seslerini duyurma çabası kısmen sonuç vermiştir. 45 yaşından küçük, Lisans mezunu 1000 kadar Başpolis ve kıdemli Başpolis komiser yardımcılığına terfi etmiştir. Kalan 4 bin başpolis ise düzenleme kapsamına girememiştir. Bu yüzden de sorun tam olarak çözülememiştir. Diğer yandan başpolisler arasında da ayrımcılığa sebep olmuştur. Daha sonra yapılan düzenleme ile başpolislik unvanı tamamen kaldırılmış ve başpolislik rütbesi kadük kalmıştır. 

Rütbesi kadük kalan 4 bin kadar başpolis, komiser yardımcısı olmak istiyor. Bir defaya mahsus olarak yapılacak düzenleme ile unvan değişikliği talep ediyorlar. Böylece ilk kademe amir açığının kapatılabilmesi için katkı sağlanmış olacaktır. Başpolislerin unvan ve görev karmaşası da sona erecektir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.