Bayramda Sokağa Çıkma Yasağı Geliyor! Bakan Açıkladı

Bayramda Sokağa Çıkma Yasağı Geliyor! Bakan Açıkladı

Kurban Bayramının yaklaşmasıyla birlikte milyonlarca vatandaş bayramda sokağa çıkma yasağı olup olmayacağı konusunda merak ediyordu. Kurbanını erkenden alanlar, memlekete gidecekler, hepsinin aklında tek bir soru vardı; Bayramda sokağa çıkma yasağı varmı?

Türkiye'de son 24 saat içinde 22 kişi daha Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti, toplam can kaybı 5 bin 282'ye yükseldi.

Yapılan testler sonucu bin 41 kişi de daha virüs tespit edildi, toplam vakalar 208 bin 938'e çıktı.

Koronavirüs Bilim Kurulu, Covid-19 salgını ile mücadelede son durumu ve tedbirleri görüşmek üzere video konferans yöntemiyle toplandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın başkanlık ettiği toplantıda vaka sayıları, illerin durumu, yoğun bakım şartları, yaklaşan Kurban Bayramı'na yönelik tedbirler, ilaç ve aşı çalışmalarının yanı sıra normalleşme sürecine uyum da değerlendirildi.

Toplantı sonrası basın açıklaması yapan Bakan Koca, halka seslenerek "Covid-19 ölümlerin önlenebilir sebeplere bağlı olduğunu hep hatırlamanızı rica ediyorum" dedi.

Bayramda sokağa çıkma yasağının toplantıda tartışıldığını ancak bir önerinin olmadığını söyleyen Koca, sokağa çıkma yasağı gündeme gelmediğini ancak il bazında yer yer kısıtlamaların olabileceğini ifade etti.

İstanbul, Ankara, Gaziantep, Konya, Mardin, Diyarbakır ve Şanlıurfa'nın son üç gün ortalamasına göre en çok vakaların görüldüğü iller olduğunu söyledi. En az vakanın görüldüğü iller ise Tunceli, Artvin, Iğdır, Erzincan, Bayburt, Kırklareli ve Bilecik.

Bakan, "Filyasyon çalışmalarında çok sayıda vakanın kaynağının düğünler olduğunu gördük." diye konuştu.

Bakanın konuşmasından satır başları şöyle:

"Sağlık Bakanlığı bu günlere özel risklere karşı diğer bakanlıklarla iş birliği içindedir. Amacımız tedbirlerin daha yaygın uygulanması"

"Covid-19 ile mücadelede kendini düşünen toplumu da düşünmüş olur. Konun ahlaki bir tarafı da var bunu gözardı edemeyiz."

"Son bir hafta içinde 81 ilimizde, önlemlere uymayan 18 bin kişiye para cezası kesilmek zorunda kalındı."

"Kabul edelim ki mücadelenin uzunluğu tüm dünyada olduğu gibi bizde de rehavete yol açtı"

"Diyarbakır, Konya, Adana, Gaziantep, Urfa başta olmak üzere gibi bazı illerde hastalık tepe noktasına ulaşıyor"

"İllerimizin pik yapma durumunu gösteren tabloda, İstanbul’un piki tamamladığını, giderek aşağı düşen bir tablo olduğunu görüyoruz. Ama Anadolu’daki illerimizin bu piki daha tamamlamadığını gösteren, Eskişehir, Sakarya ve Ankara gibi bu piki tamamlamadığını, yeni yeni pik dalgasına ulaştığını görmüş oluyoruz."

"Anadolu’da hala birinci dalga devam ediyor. Sayılardaki artış da, pikini tamamlayan illerin stabil olduğunu Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu’da pikini tamamlama durumunda olan illerimizdeki artışta, toplam vaka sayımızın düşmemesine sebep olmakta.

"31 Ağustos olarak açıklandı. Salgının seyrinde farklılık olmazsa 31 Ağustos’ta okullar açıklanacak. Bir farklılık olursa eğitim devam eder ancak online eğitim ve hibrit yöntemler olabilir.

"Maskeyle okula gitmeyi öneriyoruz. Sırasında oturduğunda maskeli olmasını önemsiyoruz ama devamında maskeyi takma zorunluluğu olsun istemiyoruz."

8 ilimizde asker uğurlamaları yasaklanmıştır. Din görevlilerimiz, cenaze merasimi, taziye, mevlid ve toplu ibadetten kaynaklanan riskleri önlemek için çalışmalar başlatmıştır.

Düğün nişan gibi törenlerde toplum sağlığı açısından gözlemci bulundurmak için hazırlık vardır. Başta bakanlıklar olmak üzere birçok bakanlığımızla işbirliği içindeyiz. Amaç tedbirlerin daha yaygın uygulanması ve tedbirlere uyanların riske atılmasının önlenmesidir.

"Aşıyla ilgili hayvan çalışmaları devam ediyor ve sürecin başarılı seyrettiğini söyleyebilirim. Eylül ve Ekim ayında klinik çalışmalara, Sağlık Bakanlığı sorumluluğunda geçebileceğimizi söylüyorum. Sonuç, klinik çalışmalarda olmuş olacak. 3-4 aylık bir dönem olacak."

"İlaçla ilgili daha önce antiviral olarak kullanılan Favilavir’in erken dönemde fayda sağladığını söylemiştik. Bu çerçevede uygulamayı rehberde değiştirdik. Bu ilacın kullanımı her geçen gün artmakta ve pahalı olan bir ilaç.Bu ilacın Türkiye’de hem sentezi hem de imalatı, 4 firma tarafından müracaat edilmiş oldu. Önümüzdeki bir iki gün içerisinde ruhsat süreçleri de bitmiş olacak."

"Biz ilacın uluslararası boyutta da satabilecek olarak, hem Türkiye’de ham maddesini sentezleyerek 4 firmayla gerçekleştirmiş olacağız. Bunu şimdiden müjdelemiş olalım."denildi.

Benzer Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.