Bayramdan Sonra Ete %20 Zam Geliyor

Bayramdan Sonra Ete %20 Zam Geliyor

Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği (ETBİR) başkanı olarak görev yapan Ahmet Yücesan, bayram sonrası ete zam geleceğini açıkladı.

Maliyetler Arttı Zam Yapılamadı
ETBİR Başkanı Ahmet Yücesan, 2018 yılında üretim maliyetinin olağandışı bir şekilde arttığını kaydetti. %30’ları aşan miktardaki maliyet artışına rağmen sadece %10 oranında bir fiyat artışı yapıldığını belirten Yücesan, bu nedenle maliyetlerin karşılanmadığını ifade etti. Kırmızı ette fiyat artışı sınırlı miktarda kalmasına rağmen tavuk, süt, peynir gibi ürünlerde fiyat artışının ciddi boyutlara ulaştığını kaydetti. İşte bu nedenle kurban bayramından 1 ya da 1,5 ay sonra et fiyatlarında %20’ye varan fiyat artışlarının gerçekleşebileceğini kaydetti. 

Üretim de Tüketim de Azalıyor
Başkan Yücesan 2018 yılında hayvan üretiminin ve tüketiminin azaldığını ifade etti. Sadece vatandaşın değil sanayicinin de talep ettiği et miktarında bir miktar azalma olduğu Yücesan tarafından ifade edildi. Dolayısıyla sanayicilerin kazançları da giderek düşmektedir. Yücesan bu olumsuz tablonun ne zaman düzeleceğine dair bir tahminde bulunmazken 2019 yılının bu şekilde devam edeceğini beklediğini ifade etti. 

Et fiyatlarında yaşanan fiyat artışı ise vatandaşın tepkisini toplamaktadır. Zira her geçen gün fiyatların artması etin artık lüks sınıfına girmesine neden olmaktadır. Vatandaş ise bu pahalılıklardan şikâyet etmekte ve ekonomik beklentileri düşmektedir. Tüketicinin güveninin sarsılması ile birlikte harcamaların kısalması da söz konusu olmaktadır. İşte bu da piyasanın derinden sarsılmasına neden oluyor.

Hayvan ithalatında son zamanlarda azalma meydana gelirken ihracatında da artış yaşandı. Ancak ülkemizde tüketim azaldı. İthalatın azalması ve ihracatın artması iyi haber olarak kabul edilebilir. Ancak ülkemizde tüketimin azalması alarm sinyalleri veriyor. Bu durumda üretici de iç piyasa yerine dış piyasaya odaklanıyor. Böyle olunca da iç piyasada et bulmak zorlaşıyor ve fiyatlar artış gösteriyor. Devletin et konusunun üzerine özellikle eğilmesi ve uzun vadeli bir yatırım yapması gereklidir. Dışarıdan ithal et getirmek yerine üretimin teşvik edilmesi ve büyük çiftliklerin inşa edilmesi gereklidir. Ancak bu sayede toplumsal olarak bir kalkınmanın sağlanması da mümkün olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.