1. HABERLER

  2. HABER

  3. Bazı Kamu Görevlilerine İHA Tazminatı Ödenecek
Bazı Kamu Görevlilerine İHA Tazminatı Ödenecek

Bazı Kamu Görevlilerine İHA Tazminatı Ödenecek

24 Aralık 2017 tarihli 696 sayılı OHAL KHK’sında yer alan düzenlemelere göre bazı kamu görevlilerine insansız hava aracı tazminatı ödenecek.

A+A-

Bu tazminattan İHA uçuş ekibi personeli yararlanacak. 

Hangi Kurumlara Ödenecek?
Son düzenleme ile 375 sayılı KHK’da değişiklik yapıldı. Genelkurmay Başkanlığı, Kuvvet Komutanlıkları, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışmakta olan İHA uçuş ekibi personeli İHA tazminatı alabilecek. 

Bu kişilerin kadrolu ya da sözleşmeli olarak çalışmasına bakılmaksızın İHA pilotları, İHA teknik personelleri, varsa görev koordinatörleri görevini yürüten kişiler bu tazminatı alabilecek. 

Tazminat Miktarı Ne Kadar?
Personellerin alacağı tazminat oranları ise personellerin hizmet sürelerine göre hesaplanacak. Yani maktu tazminat ödenmeyip, nispi olarak hesaplanacak. 

Bu tazminatın nasıl hesaplanacağı hususu da KHK ile düzenlendi. Buna göre ek gösterge dahil olmak üzere en yüksek devlet memuru aylığına, kişinin İHA personeli olarak çalıştığı hizmet süresi karılığında belirlenen oranda tazminat ödenecek. Aylık olarak bu tazminat maaşlara yansıtılarak ödenecek. Bu tazminattan yalnızca damga vergisi kesilebilecek. 

İHA pilotları için yapılacak ödeme ise farklı olacak. Yukarıdaki şekilde hesaplanan tazminat oranın yüzde 10 fazlası pilotlara tazminat olarak ödenecek. 

Ödenecek olan tazminat tutarı 484 TL ile 833 TL arasında değişecek. İHA uçuş süresi yıl sonunda 300 saati geçenlere ise bir aylık tazminat tutarı ilave yapılacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.