1. HABERLER

  2. HABER

  3. Bazı Öğretim Üyesi Kadrolarında ALES Aranmayacak
Bazı Öğretim Üyesi Kadrolarında ALES Aranmayacak

Bazı Öğretim Üyesi Kadrolarında ALES Aranmayacak

YÖK, yeni bir yönetmelik değişikliği ile birlikte özellikli alanlarda öğretim üyesi olarak görevlendirilecek kişilerden ALES ve yabancı dil şartını istemeyecek.

A+A-

Tüm Alanları Kapsamayacak
Bazı bölümlerde öğretim üyesi temin etmek giderek daha da güçleşmektedir. Koyulan ALES ve yabancı dil şartları ise bu süreci daha da zorlaştırmaktadır. Bölümlerin kapanma riski ile karşı karşıya kalması nedeniyle de harekete geçen YÖK, bu bölümlerde ALES ve yabancı dil şartlarını kaldıracak. Ancak alınacak öğretim üyelerinin mesleklerinde uzmanlıklarını da kanıtlamış olmaları gerekmektedir. 

Bu Özellikli Alanlar Neler?
Özellikli alanlar tanımlaması YÖK tarafından çıkarılacak olan yönetmelik ile belirlenecek. Hali hazırda böylesi bir belirleme olmamasına rağmen hangi bölümlerin kapsam içerisine alınacağı yaklaşık olarak biliniyor. Öyle ki gastronomi, taş işçiliği, ayakkabıcılık, ağaç işleri, aşçılık gibi bazı bölümler bu kapsamda değerlendirilebilir. 

Daha önce YÖK tarafından ilan edilen bir yönetmelikteki maddenin okuyanlar tarafından yanlış anlaşılması nedeniyle madde kaldırılmıştı. Şimdi ise yeni bir yönetmelik değişikliğinin gelmesi bekleniyor. Ancak tüm bölümler için böylesi bir şartın kaldırılmayacağını da ifade etmek gerekir. Böylesi bir durum yargı yoluyla da iptal edilecektir. Ayrıca verilen öğretim üyesi ilanları yine de yargı denetimine tabi olacaktır. Dolayısıyla liyakatsiz atamaların da önüne geçilecektir.

Yönetmeliğin ne zaman yayınlanacağı ile ilgili herhangi bir açıklama bulunmamaktadır. Açıklama yapılması ile birlikte sitemizden öğrenebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.