BBP başkanı asgari ücret telifi ve önemli açıklamaları

BBP başkanı asgari ücret telifi ve önemli açıklamaları

Asgari ücret görüşmeleri devam ederken tepeden tırnağa tüm vatandaşlar asgari ücret hakkında konuşuyor. Parti genel başkanları asgari ücret teklifi sunuyor. Büyük Birlik Partisi genel başkanı Mustafa Destici de asgari ücret teklifini açıkladı.

Mustafa Destici, 2020 yılında Türkiye'de uygulanması gereken asgari ücretle ilgili önemli açıklamalar bulundu. Hükumete telifini ileten BBP lideri, asgari ücretin verdiğim sayının altında kalmaması gerekiyor, bu bile az ancak ekonomi şartları bunu gerektiriyor ifadeleriyle teklifini söyledi.

Büyük Birlik Partisi genel başkanı Mustafa Destici 2020 yılı içinde asgari ücretin en az 2475 TL olması gerektiğini söyledi. Destici, asgari ücretle ilgili gerçekçi teklif ve beklenti verdiklerini Türkiye ekonomisi göz alındığında bu teklifin sunulması gerektiğini ifade etti.

Teklifin gerçekleşmesini de sayısal verilerle açıklayan Destici, " 2018 bütçesi ile 2019 bütçesi arasında yüzde 26'lık bir büyüme vardı. Aynı %26 oranı asgari ücrete yansıtıldı. Biz de bu hesaplamalarla geçtiğimiz yılki bütçe görüşmelerinde 2020 yılını telaffuz etmiştik.2 gün sonra da 2020 TL olarak açıklandı." dedi.

Teklifin kabul edilme olasılığı yüksek mi;

Mustafa Destici'nin geçen yılki asgari ücret teklif konuşmasına göre bu durum mümkün görünüyor. Ancak TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verileri bu teklife biraz gölge düşürebilmektedir. 

Konuyla ilgili hesaplamaları yaptıklarını söyleyen BBP lideri, "Bu sene 2019-2020 arasında bütçe fark büyüme %22.5. Buna göre de asgari ücretin asgari 2475 TL olması lazım. 2020 TL'nin %22.5 eklenerek bu rakamı bulduk. Geçen sene de aynı hesapla bulmuştuk. Bizim BBP olarak teklifimiz en az %22.5 zamla 2475 TL olarak asgari ücret belirlenmelidir. Bu bile yetersizdir. Mevcut Türkiye şartları göz önüne alındığında bunun yapılabileceğini, mümkün olduğunu görerek gerçekci bir teklif yapıyoruz." sözleriyle bunu özetledi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum