BDDK’dan Vatandaşlara Yeni Kolaylıklar

BDDK’dan Vatandaşlara Yeni Kolaylıklar

Pamdemi sürecinde ekonomik olarak zorlanan vatandaşlarımız için alınan tedbirler kapsamında BDDK’dan vatandaşlara kart kolaylığı sağlanıyor.

BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) tarafından alınan karara göre daha önceleri gelirinin beyan edemeyen vatandaşlar için uygulanan kart limitinde artışa gidildi. Bu karardan önce Bankaların gelirini beyan edemeyen müşterileri için azami olarak en fazla 1300 TL limit tanımlayabiliyorken alınan bu kararla azami limit 2000 TL’ye çıkarıldı.

Bu süreçte maddi olarak zorlanan vatandaşların böylece küçükte olsa rahat bir nefes almaları planlanıyor. Fakat bu limitin özellikle pandemi sürecinde gelirini kaybeden vatandaşlar için çok fazla yeterli olmadığı ifade ediliyor.

Kredi Kartı İptali 2020 Yılı Sonuna Kadar İptal Edildi

Bankalar kredi kartı borcunun askeri bedelini bir takvim yılı içerisinde 3 kez üst üste ödemeyen müşterilerinin kartını kullanıma kapatıyordu. BDDK tarafından alınan karar ile 2020 yılı sonuna kadar bankaların bir takvim yılı boyunca kredi kartı borcunun askeri ödemesini yapamayan müşterilerinin kartının kullanıma kapatma zorunluluğu olmadığını açıkladı. Alınan bu 2 kararda özellikle maddi anlamda zorluk yaşayan ve ödeme noktasında sıkıntı çeken vatandaşların pandmei sürecini daha sorunsuz atlatabilmesine yönelik alındığı belirtiliyor.

Fakat burada unutulan nokta ise işini kaybeden vatandaşların borçlarının ödeme noktasında 2020 yılı sonrasında da borcunu ödemekte büyük sorun yaşayacağı gerçeği oluyor.

Vatandaşların Borç Kredisi Talebi
Pandmei sürecinde işini kaybeden ya da gelirlerinde büyük oranda düşüş yaşayan ve sayıları on milyonları bulan vatandaşların devletten en büyük talebi ise başta kredi kartı ve ek hesap olmak üzere bankalara olan borçlarının yapılandırabilecekleri uzun vadeli, 1 yıl geri ödemesiz ve düşük faizli bir borç yapılandırma kredisi oluyor.

Böyle bir kredinin çıkarılması durumunda ise pek çok vatandaşların borç sarmalından kurtularak yeni bir sayfa açacağı ifade ediliyor. Ülkemizde ki icra dosyası sayısının 22 milyonu geçmesi ile birlikte önümüzde ki dönemde Ak Parti cephesinden bu yönde bir adımın atılıp atılmayacağı ise çok büyük bir merak konusu oluyor. Mevcut düzenlemelerin vatandaşlara sadece zaman kazandırdığı sonraki dönem için bir çözüm sunmadığı belirtiliyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.