1. HABERLER

  2. ASAYİŞ

  3. Bedelli Askerliğe Giden Memurların Göreve Dönme Süresi
Bedelli Askerliğe Giden Memurların Göreve Dönme Süresi

Bedelli Askerliğe Giden Memurların Göreve Dönme Süresi

Bedelli askerlik için başvuruda bulunan memurların yeniden görevlerine dönmeleri için 30 günlük süreleri bulunuyor.

A+A-

Ücretsiz İzin Verilecek
Bedelli askerlik için başvuruda bulunan memurlar 21 günlük askeri eğitim süresi boyunca ücretsiz izne ayrılacaklardır. Bu süre boyunca kadroları da saklı tutulacak ve yerlerine atama yapılmayacaktır. Askerlik süresinin bitimi yani terhis gününün ardından ise 30 gün içerisinde memurların görevlerine başlamaları gerekmektedir. Bu süre içerisinde görevlerine başlamayanlar haklarından vazgeçmiş sayılacaktır. 

Memurlar başvurularını yaptıktan sonra kurumun değerlendirmesi için 30 günlük süre bulunmaktadır. 30 günlük süre içerisinde başlama işlemleri gerçekleştirilecektir. 30 günün aşılmaması için kanunda emredici bir hükme yer verilmiştir. dolayısıyla bu konuda inisiyatif alınması söz konusu olmayacaktır. 

Özel Sektör Çalışanları
Kamuda çalışan kişiler için yukarıda belirtilen prosedürler takip edilecekken özel sektör çalışanları için biraz daha farklı bir süreç takip edilecektir. Özel sektör çalışanları bedelli askerlik süreci boyunca ücretsiz izinli sayılacaktır.

Ancak terhis olduktan sonra firmanın kişiyi yeniden göreve alması gereklidir. eğer kişi yeniden görevine başlamak istemiyorsa bu durumda kıdem tazminatını alarak görevinden ayrılabilir. 

Özel sektör firmaları askere giden çalışanlarının sözleşmelerini feshetmeleri durumunda kıdem tazminatlarını vermek durumundadır. Aksi takdirde haksız fesih söz konusu olacaktır. Bu konuda gerekli takibatı yapan çalışanlar firmalarından haklarını alabilirler ve üstüne masraflar da firmaya kalır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.