Bedelli Askerliği Bitirenler Kaç Gün İçinde Görevlerine Başlayacak?

Bedelli Askerliği Bitirenler Kaç Gün İçinde Görevlerine Başlayacak?

Kamu kurumlarında çalışan personeller askerlik görevini yerine getirdikten sonra yeniden göreve başlamak için 30 gün içerisinde dilekçe vermelidir.

Göreve Başlatma Süresi
Bilindiği üzere bedelli askerlik için başvuruda bulunan kamu görevlileri askerlik süresi boyunca ücretsiz izinli sayılacak. Ancak askerlik sonrası kaç gün içerisinde göreve başlanacağı memurların merak ettiği hususlar arasında yer alıyor. Bu konuda yapılan düzenlemeye bakmak yeterli olacaktır.

Bedelli askerliğe giden memurlara ücretsiz izin verilmesini emreden düzenlemede memurların terhis tarihinden itibaren 30 gün içinde kurumlarına başvurmaları da emredilmiştir. Bu süre içerisinde başvuru yapmayan memurlar görevlerinden istifa etmiş sayılacak. Burada dikkat edilmesi gereken husus ise ilgililerin yazılı talepte bulunmasıdır. Dolayısıyla sözlü olarak işe başlamak istediğini belirtenler için süre işlemeye devam edecektir.

Yazılı olarak talepte bulunduktan sonra kurumun göreve başlatması için 30 günlük süre bulunmaktadır. Bu süre azami olarak belirlenmiştir. Sürenin aşılması mümkün değildir. Bu esnada memurlar ücretsiz izinli olarak çalışmaya devam edeceklerdir.

Özel sektörde çalışanlar için ise belirleyici şirketleri olacaktır. Kişiler bedelli askerlik öncesi ücretsiz izne ayrılmak istediklerini kurumlarına iletecek ve burada bir süre belirlenecektir. Sürenin bitiminin ardından kişi yeniden görevine başlayacaktır. Ancak bu esnada maaş alınmayacağı için göreve ne kadar geç başlanırsa o kadar çok eksiye düşülecektir. Bu sebeple her çalışan kendi hesabını kendisi yapmalıdır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.