1. HABERLER

  2. HABER

  3. Bedelli Askerlik İçin İstifa Edenler İşe İade Davası Açamayacak
Bedelli Askerlik İçin İstifa Edenler İşe İade Davası Açamayacak

Bedelli Askerlik İçin İstifa Edenler İşe İade Davası Açamayacak

Bedelli askerlik için istifa edip, askerlik dönüşü işine devam etmeyi planlayanlar için Yargıtay’dan kötü haber geldi.

A+A-

Bedelli Askerlik Yapacaklar İçin Emsal Karar
Ankara’da özel bir firmada çalışan kişi kısa dönem askerlik yapmak için istifa etti. 6 ay askerliğini yaptıktan sonra işyerine yeniden başvurdu ancak işe alınmadı. Kişi Ankara 10. İş Mahkemesi'nde dava açtı. Yerel mahkeme davacının işe iadesine hükmetti. İşyeri ise kararı temyiz etti. Yargıtay’a giden dosya incelendi ve yerel mahkeme kararı bozuldu. 

Yerel mahkeme Yargıtay kararına karşı direnince dosya Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’na gitti. Kurul da Yargıtay kararını haklı buldu. 

İşte O Gerekçe
Kurul tarafından İş kanunun "Askerlik dönüşü işe alınmayan işçi İş Kanunu'nun 18 vd. hükümlerine dayanarak işe iade davası açamaz.” Hükmü ve devamı maddeleri gerekçe gösterildi. İş akdinin askerlik sebebiyle sona erdiğinden işverenin feshinden söz edilemez denildi. 

Askerlik ya da kanuni bir ödevin yerine getirilmesi için işten ayrılan kişi kanuni süre içinde işe iade davası açabilir. İşveren bu talebi kabul etmezse 3 aylık ücret tutarında tazminat öder. Askerlik dönüşü işe yeniden alınmayan kişi işe iade davası açamaz. Sadece tazminatın ödenmesi için dava açabilir. Mahkeme taleple bağlı olduğu için fazlasına hükmedemez.

Bu karar bedelli askerlik için istifa edecek olanlara da emsal teşkil ediyor.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.