Bekçi alımlarında ortaokul şartı ve kadın kontenjanı talep ediliyor

Bekçi alımlarında ortaokul şartı ve kadın kontenjanı talep ediliyor

Bekçi alımlarında mağduriyet yaşayan vatandaşlar talep ettikleri şartların mevzuata dahil edilmesi için seslerini duyurmaya çalışıyor. Kadın adaylar ile ortaokul mezunu adaylar d bekçi alımları dahilinde başvuru yapabilmeyi talep ediyor.

Kolluk kuvvetleri ve güvenlik birimleri dahilinde Türkiye genelinde son yıllarda yürürlüğe alınarak bekçi uygulaması dahilinde yayımlanacak olan kamu personeli alım ilanları büyük bir itina ile takip edilmeye devam ediyor.

Söz konusu alımlar dahilinde yurt genelinde bekçi unvanı ile kamu hizmeti vermek isteyen vatandaşlar için genel başvuru şartları geçerli olurken, her aday üzerinden bağlayıcı olan başvuru şartları bazı mağduriyetleri de beraberinde getiriyor.

Bekçi Alımı Başvuru Şartları Nelerdir

2020 yılı dahilinde beklenen bekçi alımı ilanları henüz yayımlanmadı. Genel başvuru şartları üzerinden değişiklik yapılması halinde, yapılacak olan ilk bekçi alımında, mağduriyet yaşamış olan adayların da başvuru sürecine dahil edilebilmesi mümkün olacak.

Bekçi alımı ilanları yayımlandığında duyurulan genel başvuru şartlarından elde edilen verilere göre; adayların T.C vatandaşı olması, en az lise veya dengi okul mezunu olması, 167 cm’den daha uzun olması, Beden kitle indeksi 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olması, başvuru ikametinde en az bir yıllık kayıt sahibi olması gerekmektedir.

Lise mezunu olarak görev yapan bekçilerin en az 4353 TL maaş sahibi olduğu biliniyorken; söz konusu alımlar için mağduriyet yaşayan vatandaşlar da başvuru hakkı talep edilmektedir.

Ortaokul Mezunu Adaylar Başvuru Hakkı Talep Ediyor

Çeşitli sebeplerle polislik ve askeriye katılımı hakkını kaybetmiş olan ortaokul mezunu adaylardan yoğun bir talep dile getiriliyor. İlgili adaylar lise mezuniyeti ile ilgili olan şartların esnetilmesi ile birlikte fırsat verilmesi halinde liyakate uygun olarak hizmet vermek için görev beklediklerini beyan ediyor.

Kadın Adaylardan Bekçilik Talebi

Geçtiğimiz yıl içerisinde gündeme geldiği gibi polis alımları emsali olarak Bekçi alımları dahilinde de kadınlara özel olarak kontenjan açılması talep ediliyor. Kadın adaylar cinsiyet şartının esnetilmesi ile birlikte uygun mevkilerde görev yapmak üzere bekçi alımlarında görev ve kontenjan bekliyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
27 Yorum