1. HABERLER

  2. HABER

  3. Bekçi İş Yeri Nöbetinde Saati Kurmayı Unutunca, İşten Atıldı!
Bekçi İş Yeri Nöbetinde Saati Kurmayı Unutunca, İşten Atıldı!

Bekçi İş Yeri Nöbetinde Saati Kurmayı Unutunca, İşten Atıldı!

Gündeme bomba gibi düşen bekçi hatası… İş yeri nöbetinde saati kurmayı unutan bekçi, ne yazık ki işinden oldu! Önce bir yevmiye cezası, ardından saat kurmayı unutmaya devam edince işine son!

A+A-

Bekçinin Saat Kurma Görevi
Bekçiye verilen saat kurma görevi, bir gün boyunca aksatıldı. Bekçinin saati kurmayı unutması ilk etapta iş veren tarafından bir günlük yevmiye cezası ile sonuçlandı. Ardından bir gün boyunca bekçinin yine hiçbir şeklide saati kurmadığı anlaşıldı. 

Bir gün işe geçme kalma!
Yapılan saat kurmama hatasının ardından görev başında olması gereken saatten 1 saat geç göreve gelen bekçi, iş veren tarafından işten çıkarıldı. Bir gün işe bir saat gecikmesi ile işveren işçiyi işten çıkardı. Tazminatsız işten çıkarma. Yapılan işten çıkarma eylemi, aynı zamanda tazminatsız bir şekilde işçinin işine son verilmesi ile gerçekleşti.

Yargıtay Kararı: ‘‘İşçiye Tazminatı Verilecek’’
Bekçinin birkaç seferdir alarmı kurmayı ertelemesi, yani geç kurması ağır bir sebep olarak görülmedi. Ayrıca işe bir saat geç gelmesinde de işçinin ağır bir problemi olmadığının gösterilmesi ile tazminatının verilmesi gerektiği yönünde açıklama yapıldı.

‘‘İşyerinde bekçi olarak çalışırken üç-beş dakika gecikme ile saati kurduğu gerekçesiyle iş akdinin feshi yoluna gidilmesi ağır bir ceza niteliği taşıyacağı için ihbar ve kıdem tazminatlarına hükmedilmesi gerekir.’’ Açıklaması yapıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler