1. HABERLER

  2. KAMU PERSONELİ

  3. Bekçi ve Polis Olmak İçin Eğitim Şartı Değişti
Bekçi ve Polis Olmak İçin Eğitim Şartı Değişti

Bekçi ve Polis Olmak İçin Eğitim Şartı Değişti

İçişleri Bakan Yardımcısı tarafından artık ilkokul mezunlarının bekçi olmayacağı, lise mezunlarının ise polis olmaya devam edeceği açıklandı. Bekçi ve Polis olmak için eğitim şartları değişiklikleri neler olduğu detayları haberde verildi.

A+A-

Bekçilik Eğitim Şartları Yükseltildi

İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı bekçi ve polis alımları hakkında açıklamalarda bulundu. Bekçi olmak için aranan asgari eğitim şartı ilkokul mezunu olmaktı. En düşük eğitim şartı lise mezuniyeti oldu.

Bekçilerin yüzde 60’ı lise, yüzde 16’sı yüksekokul ve yüzde 24’ü ise ön lisans ve lisans mezunudur.

Yasal olarak mümkün olsa da şu ana kadar hiç ilkokul mezunu bekçi alımı yapılmadı. İlkokul mezunu olup bekçi olmak isteyenlere kötü haber geldi. Bundan sonra ilkokul mezunu olanlar bekçi olamayacaklardır. Eğitim şartı ilkokul mezuniyetinden lise mezuniyetine yükseltildi.

Polis Alımları Değişmedi

Polis alımlarında ise en düşük eğitim şartı lise mezunu olmaktır. Bekçi alımlarında eğitim şartının yükseltilmiş olması polis olmak isteyenlerde de endişe yarattı. Çataklı’ya polis alımlarındaki eğitim şartının değişip değişmediğini soruldu. Çataklı lise mezunlarından polis alımlarının devam edeceğini açıkladı.

Bu düzenlemelerden sonra bekçi ve polis olmak isteyenler için eğitim şartı en az lise mezunu olmak şeklinde güncellenmiş oldu. Lise ve daha üst öğrenimden mezun olan adaylar bekçi ya da polis olmak için başvuru yapabilecektir. Adaylar ilanları takip ederek söz konusu alımlara başvuru yapabilecek ve meslek sahibi olma fırsatını yakalayacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
23 Yorum