1. HABERLER

  2. HABER

  3. Bekçilerin Fiziki Yeterlilik Sınavında Yapması Gerekenler Açıklandı
Bekçilerin Fiziki Yeterlilik Sınavında Yapması Gerekenler Açıklandı

Bekçilerin Fiziki Yeterlilik Sınavında Yapması Gerekenler Açıklandı

Polis akademisi başkanlığı tarafından yayınlanan duyuru ile 2019/1. Dönem çarşı ve mahalle bekçiliği giriş sınavı fiziki yeterlilik sınav talimatı yayınlandı.

A+A-

Fiziki Yeterlilik Sınavında Neler Yapılacak?
Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adaylar öncelikle yazılı sınava girmişti. Bu sınavda başarılı olanlar sağlık kontrolünden geçti ve şimdi de fiziki yeterlilik sınavına gireceklerdir. Başarılı olanlar sözlü sınava alınacak ve mülakattan geçenlerin güvenlik soruşturması da olumlu sonuçlanırsa göreve başlayabileceklerdir.

Adayların şu anda sıkı şekilde hazırlandığı fiziki yeterlilik sınavının ayrıntıları belli oldu. 7 istasyon ve 72 metreden oluşan parkur başarılı ile tamamlanmalıdır. Adayların yaptığı süre dijital ölçerlerle hesaplanacaktır. Adaylar sınavda şunları yapmalıdır:

•    Jimnastik sıçrama tahtasında sıçrama
•    Lastik içinden geçme
•    Ağırlık taşıma
•    Sağlık topuna dokunma
•    Takla atma
•    Slalom koşu
•    Engel altından ve üstünden geçme

Fiziki yeterlilik sınavı parkuru 72 metreden oluşur. Bu parkurda yukarıda sayılan 7 etaptan oluşan hareketler yapılacaktır. Adayların başlangıç noktasından geçmesiyle skorboard çalışmaya başlar ve bitiş çizgisine gelmesiyle sona erdirilir. Etapların tamamının bitirildiği toplam süre baz alınır. En kısa zamanda yapan aday en yüksek başarıyı gösterecektir. 

Bu parkur en fazla 48 saniyede tamamlanmalıdır ki adaylar başarılı sayılsın. 40 saniyenin altında başarı gösteren adaylara 100 tam puan verilecektir. Bu parkurdan alınan puan 60’ın altında kalırsa adaylar başarısız sayılacaktır. Bu kişiler çarşı ve mahalle bekçi adayı olamayacaktır. Başarılı olan adaylar bir sonraki aşamaya geçmeye hak kazanacaktır. 

Herhangi bir etabı yerine getiremeyen aday elenecektir. Her istasyonda en az bir hareket nizami olarak yapılmazsa aday diğer etaba geçemeyerek elenir. Adayların bu parkurda yalnızca bir kez yarışma hakkına sahiptir. Değerlendirme saniyeler üzerinden yapılır ve saliseler nazara alınmaz. 

Adaylar Nasıl Hazırlanmalı?
Fiziki yeterlilik sınavına girecek olan adaylar bu şekilde hazırlanan özel parkurlarda kendilerini test etmelidir. Böylece parkura aşina olacak ve çok daha hızlı tamamlayabileceklerdir. Ayrıca sınav gün ve saatinde spor kıyafetleri ile spor ayakkabısı gibi ekipmanlar adaylar tarafından getirilmelidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.