Bekçilerin Tayin Hakkı Var Mı? 400 Bekçi Alımı Başvuruları Alınacak

Bekçilerin Tayin Hakkı Var Mı? 400 Bekçi Alımı Başvuruları Alınacak

Bekçilik mesleğine başlayacaklar, tayin hakkı var mı diye araştırıyor. 400 bekçi alımı yakın zamanda yapılacak olup genel başvuru şartları bulunuyor. Bekçi olmak için neler yapılması gerekiyor. Bekçilik şartlarında KPSS şartı bulunmuyor.

Bekçi olacaklar şartları araştırmaya devam ediyor. Bekçilerin tayin hakkı bulunuyor mu? 400 bekçi alımı yapılırken hangi şartlara dikkat edilmesi gerekiyor. Lise mezun bekçi alımı başvuru şartlarında KPSS şartı istenecek mi?

Bekçilerin tayin hakkı resmi yazı içeriği

Bekçiler 772 sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu kapsamında istihdam edildikleri hatırlatıldı. Bu kanuna göre bekçilerin tayin hakları bulunmamaktadır. Görev süreleri boyunca atandıkları il içerisinde çalışmaları gerekmektedir.

EGM’nin yazısında çarşı mahalle bekçiliği ancak mazeret tayini ile başka bir ile nakil olabilecekleri de ifade edildi. Bu mazeretlerin ise mücbir sebeplerden kaynaklanması gerekiyor. Aksi takdirde atama yine yapılmayacaktır.

Bekçilik genel başvuru şartları

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir. En az lise ve dengi okullardan mezun olması gerekmektedir. Boylarının en az 167 santimetre olması gerekmektedir. Beden kitle indeksinin 18 ile 27 arasında olması gerekmektedir. Başvuru yaptığı il sınırının içerisinde 1 yıldır ikamet etmiş olması gerekmektedir. 31 yaşından gün almamış olması gerekmektedir. 18 yaşını tamamlamış olması gerekmektedir. KPSS şartı aranmamaktadır.

Ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis cezası almış olmasına rağmen, affedilmiş olsa bile yüz kızartıcı suçlardan dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmaması gerekmektedir. Toplum değerlerine göre kötü şöhrete sahip olmaması gerekmektedir. Kamu haklarından mahrum olmaması ve bu haklardan ve hizmetlerden mahrumiyet cezası almamış olması gerekmektedir. Memuriyete engel bir durumu olmaması gerekmektedir.

Silah taşımak veya silahlı görev yapmak için hukuki bir engeli olmaması gerekmektedir. Teşkilatın sağlık şartları yönetmeliğinde bulunan tüm şartlara uyması gerekmektedir. Kendileri ve varsa eşlerinin, toplumun huzurunu bozacak herhangi bir suç veya örgüt üyeliğinin bulunmaması gerekmektedir.

Uyuşturucu, alkol, uyarıcı madde, gibi kötü alışkanlıklar için tedavi görmüş veya görüyor olmaması gerekmektedir. Sağlık şartları yönetmeliği hükümleri dışında herhangi bir nedenle polis eğitiminden ilişiği kesilmemiş olması gerekmektedir. Terör örgütleri ile bağlantılı olmaması gerekmektedir. Siyasi ve partilerin yandaş kuruluşlarına üye olmaması gerekmektedir. Güvenlik ve arşiv soruşturmasından olumlu sonuç alması gerekmektedir.

Cep uygulama ve Facebook ile anlık haber alabilirsin.

Benzer Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
24 Yorum