1. HABERLER

  2. KAMU PERSONELİ

  3. Bekçilik Yazılı Sınavı 24 Ağustosta Yapılacak
Bekçilik Yazılı Sınavı 24 Ağustosta Yapılacak

Bekçilik Yazılı Sınavı 24 Ağustosta Yapılacak

Polis Akademisi Başkanlığı tarafından yapılan duyuru ile 2019/2. Dönem bekçilik yazılı sınavı giriş belgeleri erişime açıldı.

A+A-

Yeni Bekçi Alımları Yapılıyor
Polis Akademisi Başkanlığı tarafından daha önce yapılan duyuru ile 2019/2. Dönem bekçilik yazılı sınavının 24 Ağustos’ta yapılacağı duyurulmuştu. Bu kapsamda 15-29 Nisan tarihleri arasında sınava şahsen başvurular alınmıştı. Başvuru esnasında adaylar ön sağlık kontrollerinden geçmişti. Bu şartlarda bir mahsur görülmeyen adaylar yazılı sınava başvuru oluşturmuştu.

Bekçilik yazılı sınavının ilk olarak 13 Temmuz 2019 günü saat 14.00’da yapılacağı duyurulmuştu. Ancak daha sonra sınav 24 Ağustos 2019 gününe ertelendi. Bu sınava katılacak olan adaylar, daha önce yapılan sınava katılma hakkı kazanan adaylardır. Bir kez ertelenen sınav bu kez 24 Ağustos 2019 Cumartesi günü saat 14.00’da kesin olarak yapılacaktır. 

Bu sınava girecek olan adaylar için sınav giriş belgeleri yayımlandı. Sınavlar yalnızca Ankara ve İstanbul illerinde yapılacaktır. Çünkü alınan adaylar buralarda istihdam edilecektir. 

Sınav Kuralları
Sınavda adaylara çoktan seçmeli, 5 şıktan oluşan 100 soru sorulacaktır. 100 sorunun cevaplanması için 120 dakika süre tanınacaktır. Adaylar sınava gelirken ÖSYM sınavlarında olduğu gibi yasaklı eşyalarla gelmemelidir. Sınav binalarına yalnızca iki adet siyah uçlu kurşun kalem, silgi, kalemtıraş ve şeffaf şişe içinde su alınacaktır. Adaylar bu gereçleri yanlarında getirmelidir, sınav yerinde kalem silgi vb. temin edilmeyecektir. 

Sonuçların açıklanması ile adaylar en yüksek puanda başlayarak sıralanacaktır. En yüksek puandan başlayarak fiziki yeterlilik sınavına girecek olan adaylar belirlenir. Bu adaylar fiziki yeterliliğin yanı sıra sağlık kontrolünden de geçecektir. Başarılı olanlar adaylar sözlü mülakata alınırlar. Sözlü mülakat sonrası nihai liste yayınlanır. Listede asil ve yedek adaylar yer alır. 

Nihai listedeki adaylar güvenlik soruşturmasından geçecektir. Soruşturma sonucu olumlu gelenler alınırken, sonuç olumsuz olanların yerine ise yedek adaylardan alım yapılacaktır. Böylece belirlenen kontenjan sayısı kadar bekçi alımı yapılacaktır. 

Alınan çarşı ve mahalle bekçileri sadece Ankara ve İstanbul illerinde istihdam edilecektir. Bekçilerin tayin hakkı olmadığından çakılı olarak çalışacaklardır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.