Belediye İşçileri, 4/D'li İşçiler ve Taşeronlar İçin Toplu Görüşmeler

Belediye İşçileri, 4/D'li İşçiler ve Taşeronlar İçin Toplu Görüşmeler

Taşeron işçiler, kadroya geçen işçiler, belediye işçileri ve 4/D'li işçilerin toplu sözleşme görüşmeleri için hazırlıklarda son gelindiği ve 2 hafta içerisinde yasal görüşmeleri başlayacağı belirtiliyor.

İşçiler İçin Beklenen Süreç Başlıyor

Ülkemizde milyonlarca çalışan ve onların ailelerin gözü kulağı Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerine çevrildi. Pandmei dolayısıyla ertelenen görüşme takvimi sonrasında yasağın kalkması ile birlikte geçtiğimiz ay süreç tekrar başlamıştı. Son yapılan açıklamada sendikaların yetki başvurularını yapmaya başladıkları ve bakanlık tarafından bu başvurular ışığında yetki vermeye başladığı ifade ediliyor.

31 Ekim Son Tarih

2017 yılı sonunda kadroya geçen taşeron işçiler, kamu işçileri ve taşeron işçilerin 2020 yılı toplu sözleşmesinin başlaması ve pazarlık süreci dört gözle bekleniyor. 30 Haziran 2020 günü belediye işçileri için toplu sözleşme süresi resmi olarak sona ermişti. Taşeron olarak çalışırken 2017 yılında kadroya geçen işçiler için ise toplu sözleşme 31 Ekim 2020 tarihinde sona eriyor. Bu sebeple görüşmelerin bu tarihe kadar sonlandırılması gerekiyor. Bilindiği gibi çok daha önce başlaması gereken Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerine korona yasağı gelmiş ve bu yasak Temmuz ayının ortasında resmen bitmişti. Yasağın sona ermesinin ardından süreç hızlanırken sendikaların yetki başvuruları ile birlikte sürecin hızlanması bekleniyor. 

Fakat bazı Belediyelerde yerel seçimlerden sonra sendika sayılarında ciddi değişiklikler olduğu görüldü. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı üye sayısında çoğunlukta olmasına rağmen bazı belediyelerde yetki başvurularını bekletmesi ise sürecin daha hızlı işlemesindeki en büyük engel olarak ön plana çıkıyor.

Görüşmeler Çok Çetin Geçecek

2020 yılı Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin ise oldukça çetin geçmesi bekleniyor. Özellikle 2017 yılında kadroya geçen taşeron işçiler 3 yıldır çok düşük zam alıyorlardı. Ayrıca aynı işi yaptıkları mesai arkadaşlarına göre geri kalmış birçok özlük ve sosyal hak talepleri bulunuyor. 2020 yılı Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde başta maaş zammı olmak üzere, sosyal ve mali haklarla birlikte meslek kodu düzenlemeleri işçi cephesinin en başlıca talepleri arasında yer alıyor. Görüşmelerde en çok sıkıntı yaşanılacak konu ise maaş zammında yaşanacağı tahmin ediliyor. Sendikalar yüzde 20 oranında diretirken hükümet cephesinden en fazla yüzde 12 zam önerisi geleceği konuşuluyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum