Belediye işçilerinden asgari ücret oranında zam talebi

Belediye işçilerinden asgari ücret oranında zam talebi

Türkiye genelinde yerel yönetimler ve belediyelerde hizmet veren işçilerden zam talebi geliyor. Asgari ücret oranında bile zam alamayan işçiler, yasal suç olmasa asgari düzeyin altında maaş verileceğini iddia ediyor.

2020 yılına girilirken kamuoyu gündemini en fazla şekilde meşgul eden konuların başında asgari ücret meselesi ve işçilerin maaşlarına yapılacak olan asgari ücret zammı konusu geldi. Belediye işçileri maaş konusunda mağduriyet yaşadıklarını beyan etti.

Gerekli Zammı Alamıyoruz!

Birçok kamu kurum ve kuruluşunda çalışan işçi personellerin hem TİS’ler hem de yasal süreçler dahilinde devam eden standart ücret artışları sürecinde avantaj sağladığı; fakat bu avantajdan belediye işçilerinin faydalanamadığı belirtiliyor.

14393.jpg İstanbul Üniversitesi 20 Temizlik Personeli Başvuruları Başladı

“Yasal Suç Olmasa…”

Ülke genelinde hem aylık hem de tam zamanlı çalışan bir personelin alacağı minimum yasal hak ücreti olarak belirlenen asgari ücret düzeyinin altında bir maaşa personel çalıştırmak yasak. Belediye işçileri sorunun bu düzeylerde olduğunu belirterek, yasal suç olmasa asgari ücretin de altına çalıştırılacaklarına inandıklarını ifade ediyor.

En Az Asgari Ücret Oranında Zam Talebi Var

2019 yılından 2020 yılına geçilirken yapılan görüşmelerin akabinde yüzde 15 oranında bir asgari ücret zammı kararı çıkmasının ardından, maaşlarının mecburen ve nispeten arttığını ifade eden belediye işçileri, kategori ve meslek grubu olarak kendi maaşlarının da en azından yüzde 15 olan asgari ücret zammı kadar artması gerektiğini, maaşlarının güncel enflasyon ve geçim pahalılığında ezildiği, bu soruna çözüm bulunması gerektiğini ifade etmeye devam ediyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.