1. HABERLER

  2. HABER

  3. Belediye Personeli Mobbingi Mahkemede İspatladı
Belediye Personeli Mobbingi Mahkemede İspatladı

Belediye Personeli Mobbingi Mahkemede İspatladı

Görev yaptığı zaman istek dışı başka bir yere görevlendirilen ve hakkında disiplin soruşturmaları açılan Belediye Personeli zabıta kendisine mobbing uygulandığını mahkemede ispatladı.

A+A-

Tazminat Ödenecek
Ankara’da zabıta olarak görev yapan ve ardından da emekli olan bir vatandaş mahkemeye dava açtı. Söz konusu davada kendisinin mobbinge maruz kaldığını iddia eden zabıta buna gerekçe olarak istemediği halde tayin edilmesini ve birçok disiplin soruşturmasını gösterdi. Mahkeme ise yaptığı incelemeler neticesinde zabıtanın görevi esnasında yıpratıldığına kanaat getirdi ve tazminat ödenmesine karar verdi. Bu tür davalarda çıkan ender tazminat kararlarından birisi olması nedeniyle önemli olan bu karar diğer davalar için de emsal teşkil edebilir. Bu konuda son söz yine de Danıştay tarafından verilecektir. 

Belediye Personeli Mobbing Nasıl İspatlanır?
Gerek kamuda gerekse de özel sektörde mobbinge maruz kalan çok sayıda kimse bulunuyor. Bu kimseler maruz kaldıkları baskı nedeniyle stres altında çalışmak zorunda kalıyor. Bu da yıpranmalarına ve mutsuz bir yaşam sürmelerine neden oluyor. Çalışanlar ise işlerinden olmamak için bu mobbinge katlanmaya çalışıyor. Ancak mobbing karşısında çok sayıda hakkı bulunan çalışanlar bu konuyu yargıya taşıyarak tazminat elde edebilirler. 

Mobbing olduğunu iddia eden çalışanlar her türlü delille bunu ispatlayabilirler. Aynı işyerinde çalışan tanıklar, gereksiz yere açılan disiplin soruşturmalarına ait evraklar, istek dışı yapılan görevlendirmeler ve daha pek çok mobbing unsuru mahkemeye delil olarak sunulabilir. Mahkeme ise objektif bir şekilde bu konuyu değerlendirecek ve ardından da kararını verecektir. 

Mahkeme tarafından tazminata hükmedilmesi durumunda ilgili tarafın bunu bir ay gibi bir süre içerisinde yatırması gereklidir. Aksi takdirde tazminat icraya verilebilir. Mobbing sadece çalışma hayatına aykırılık teşkil eden bir durum değil aynı zamanda insan haklarını da ihlal eden bir davranıştır. Her insanın eşit olduğu bir anlayışa sahip hukuk devletinde mobbing kabul edilebilir bir şey değildir. Bu konuda yöneticilerin de son derece hassas olmaları ve mobbinge izin vermemeleri gerekmektedir. Mobbinge neden olan davranışlar hakkında da yöneticilere özel bilgilendirmeler yapılmalı ve eğitimler verilmelidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.