Belediye şirketindeki 450 bin taşeronlar mağduriyet yaşıyor

Belediye şirketindeki 450 bin taşeronlar mağduriyet yaşıyor

Taşeronlar olarak şirket içi hizmette bulunan işçiler, belediye şirketlerine geçtikleri için mağduriyet yaşadığını beyan ediyor. Binlerce taşeron işçi bu süreç içerisinde hem kadro alamadı hem de aldıkları maaşlarda düşüş yaşadı. Detaylar haberimizde…

Ülke genelinde hem özel sektör hem de kamu hizmetlerinde çalışmalar yapan taşeronlar için yaşanan mağduriyetler bitmiyor. Taşeron işçiler son olarak belediye şirket işçiliğine geçtikleri için maaş ve sosyal hak kaybı yaşadığını ifade ediyor.

Kadro Sözü Tutulmuyor!

İşçiler için önem arz eden konuların başında gelen kadro meselesi ile ilgili olarak henüz bir çalışma yapılmadı. Daha önce verilen vaatlerde kadrolu olacağı açıklanan işçiler için 450 bin kişilik beklenen kadro açıklaması henüz yapılmazken; taşeronlar belediye şirket işçiliği statüsünde çalışmaya devam ediyor.

14798.jpg Milletvekili Gürer Taşeronlar İçin Verilen Kadro Sözü Tutulmadı

Sendikalar Yetersiz

Taşeronlar bu süreç içerisinde en yüksek sorumluluğu sendikalar almalı fikrini savunurken; işçi sözcüleri ve özellikle sosyal medya platformlarında görüş beyan eden taşeronlar ise bu süreçte sendikaların yetersiz kaldığını ve işçi haklarını yeteri kadar savunamadıklarını iddia ediyor.

Maaşlar Eriyor

Belediye şirket işçiliğine geçtikleri için daha önce imzalanan TİS’ler uyarınca hükümlere tabi olan taşeronlar, özlük hakları ve sosyal hakları konusunda artış değil azalma olduğunu ve maaşlarda beklenen zamların da henüz gündeme gelmediğini ifade ederek, konu ile ilgili çalışmaların bir an önce yapılmasını talep ettiklerini açıkladı.

Yaşanan belediye işçiliği statüsünün bir kadro verme olmadığını savunan işçiler, bu süreçte sadece işçilerin niteliklerinin transfer edildiğini iddia etti.

Taşeronlar ile ilgili gelişmeleri İş İlanları Kariyer sitesinden takip edebilirsiniz.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum