1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Belediye Şirketleri İşçilerine Yardım
Belediye Şirketleri İşçilerine Yardım

Belediye Şirketleri İşçilerine Yardım

Belediyeler tarafından kurulan şirketlerde çalışan işçiler için yardım olarak yedek akçe ayırma uygulaması mevcuttur. Belediye şirketleri son zamanlarda giderek artmaktadır. Bu şirketlerde çalışan personel sayısı da doğal olarak her geçen gün artış göster

A+A-

Ana Sözleşmede Yer Almalı
Belediye şirketleri son zamanlarda giderek artmaktadır. Bu şirketlerde çalışan personel sayısı da doğal olarak her geçen gün artış göstermektedir. İşte bu nedenle pek çok kişi tarafından merak edilen bir konuya açıklık getirelim.

Belediye şirketleri Türk Ticaret Kanunu’na tabi olarak kurulur ve işleyiş gösterirler. Bu kanunda ise belediye şirketlerinin bağış yapabilecekleri belirtilmiştir. Fakat bunun şirket ana sözleşmesinde yer alması gerektiği de ifade edilmiştir. Dolayısıyla kurulum aşamasında ana sözleşmeye böyle bir madde eklenebileceği gibi sonradan da sözleşme metni değiştirilerek yedek akçe ayırma yapılabilir.

Kar Etme Şartı
Belediye şirketlerinin çalışanlarına yardım edebilmesi için kar etmesi gerektiğini unutmadan ifade etmek gerekir. Kar etmeyen bir şirketin yedek akçe ayırarak yardım yapması zaten mümkün olmayacaktır.

Dernek veya Vakıf Kurma Şartı
İşçilere yardım etmenin şartlarından bir diğeri de dernek veya vakıf kurmaktır. Ayrılan paralar ancak bu dernek ya da vakıflar üzerinden aktarılacaktır. Yapılan yardımlar bu şekilde kayıt altına alınacak ve yasadışı herhangi bir işlem yapılmasına da müsaade edilmeyecektir. 

Belediye şirketleri tarafından yapılan bu yardımlarda asıl amaçlanan işçilerin refah seviyesini artırmaktır. Dolayısıyla ayrılan paraların işçilere ulaşması son derece önemlidir. Aksi takdirde paraların amaçları dışında kullanılması söz konusu olacaktır. Bu konuda hem iç hem de dış denetimler muhakkak yapılmalıdır. Özellikle Sayıştay'ın denetimi son derece önemlidir.

İşçiler için ayrılan paraların işçilere ulaşması noktasında özel bir hassasiyet gösterilmesi gerekiyor. Emeklerinden başka sermayeleri olmayan bu işçilerin hayat standartlarının yükseltilmesi ve refah düzeylerinin artırılması gereklidir. Böylelikle şirketin işçilerden elde edeceği verim de artacaktır.

Kamunun yanı sıra özel sektörde de işçileri motive etmek adına bu tür yöntemlere başvurulmaktadır. İşçilere belirli dönemlerde para ya da gıda yardımı yapılmaktadır. Bu şirketler için de Türk Ticaret Kanunu’nda yer alan hükümler uygulanacaktır. Şirket yöneticilerinin bu hükümleri iyi bir şekilde bilmeleri ya da hukuki destek almaları şarttır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.