1. HABERLER

  2. MEMUR ALIMI

  3. Belediyelerin Sözleşme Personel Alım Şartları
Belediyelerin Sözleşme Personel Alım Şartları

Belediyelerin Sözleşme Personel Alım Şartları

Belediye ve bağlı kuruluşlarında tam ve kısmi zamanlı sözleşmeli personel alımı için aranan şartlar nelerdir?

A+A-

Belediye Personelleri
5393 sayılı Belediye Kanununun 49 uncu maddesi ile belediyelerde sözleşmeli personel istihdam etme şartları düzenlenmiştir. Belediyelerde tam zamanlı ya da kısmi zamanlı olarak personel istihdam edilebilir. Bünyesinde mühendis, avukat, mimar gibi kadrolar olmayan ya da bu unvanlardaki kişileri tam zamanlı çalıştırmaya gerek olmayan belediyeler tarafından kısmi zamanlı personel alımı yapılmaktadır. İhtiyaç bu şekilde karşılanmaktadır. 

Kısmi Zamanlı Personel
Kısmi zamanlı personel alımı her unvan için en fazla bir kişi olmak üzere yapılır ve sözleşme en fazla bir yıl için kurulur. Tam zamanlı personele ödenen brüt ücretin en fazla yarısı kadar ödeme yapılır. Çalışılan süre belediye meclisi kararı ile belirlenir. Eğer bu unvandaki kişi diğer işlerinden ötürü SGK primi ödüyorsa belediye tarafından prim ödenmez. Bu kişi birden fazla kuruluşta çalışamaz. Sınavsız olarak alım yapılır. 

Tam Zamanlı Personel
Belediyelerde sürekli olarak çalışması gereken unvanlardaki kişiler tam zamanlı personel olarak istihdam edilir. Yıllık sözleşme ile uzman teknik personeller tam zamanlı çalıştırılır. Unvanın gerektirdiği niteliklere göre alım yapılır. Personelin brüt ücretinin yüzde 25 fazlasına kadar ödeme yapılır. Mali hakları belirlemek bakanlık eliyle yapılır. Sözleşmeli personelin yürüttüğü boş kadrolara ayrıca atama yapmaya gerek yoktur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
İlgili Haberler