Bilim Kurulu Üyesi Kara’dan daha sıkı tedbirler gelecek iddiası

Bilim Kurulu Üyesi Kara’dan daha sıkı tedbirler gelecek iddiası

Dünya genelinde devam eden Koronavirüs (Covid 19) pandemi süreci dahilinde alınan tedbir kararlarında artış yaşanıyor. Türkiye’de Bilim Kurulu üyesi Ateş Kara da daha sıkı tedbirlerin gelebileceğini açıkladı.

2020 yılının ilk günlerinden itibaren dünyayı etkisi altına almayı başaran ve küresel anlamda insanlığı tehdit eden büyük bir sorun haline evrilen Koronavirüs (Covid 19) pandemi süreci ile ilgili olarak sıcak gelişmeler yaşanmaya devam ediyor.

Türkiye Önlemleri Arttırıyor!

Türkiye Cumhuriyeti genelinde hükümet ve Cumhurbaşkanlığı tarafından alınan kararlar ile birlikte tedbir kararlarının arttırıldığı görülüyor. Yayımlanan son maddeler ve açıklamalar ile sosyal alanda birçok kısıtlama kararı alındı.

Bilim Kurulu Üyeleri Uyarıyor!

Yaz aylarının başında gelen ve pik noktası olarak açıklanan Koronavirüs (Covid 19) pandemi sürecinin ilk dalgasının zirve yaptığı tarihlerin akabinde alınan gevşeme kararlarının ardından; vatandaşların hem sosyal mesafe hem de maskeli dolaşım kurallarına tam olarak uymadıkları gözlemlendi.

Bilim Kurulu üyeleri haftalardır yeni bir dalga riski ile karşı kaşıya olunduğuna dair uyarılarda bulunurken; toplum tarafından sözlerine itimat edilen hekimlerin ilk sıralarında gelen Bilim Kurulu üyesi Ateş Kara tarafından yeni uyarılar ifade edildi.

Daha Sıkı Tedbirler Gelebilir!

Yayımlanan son tedbir kararlarının yetersiz kalması durumunda daha sıkı tedbirlerin geleceği açıklanırken; özellikle kış aylarında yaşanacak olan kapalı alanda sosyal mesafesiz dolaşımların, yeni dalgada kritik bir tetikleyici olacağı beyan edildi.

Kış ayları rutin hastalıklarının da Koronavirüs (Covid 19) pandemi sürecinde paniklere yol açabileceği ve ayrıca ülke genelinde salgın haline dönüşebileceği tehlikesinin altı çizilirken; en önemli tedbirin bu soğuk aylarda  herkesin kendi evinde ve mümkün olduğunca az sayıda hatta tek başına kalınması olduğu açıklandı.

Rakamların günden güne trajik seviyelere yaklaştığı gözlemlenirken; analizlerin de yeni bir dalga için makul şartların mevcut olduğu bilgisini verdiği ifade edildi.

Avrupa’da öncelikli olarak lokanta ve kafelerden buluş yayılımının artış yaşandığı tespit edilirken; Türkiye’de de restoranların evlere servis uygulamasına geçmesinin ardından tekrardan kapanma ihtimalinin olabileceğine dair yaygın kanaat olduğu beyan edildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.