1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Bilirkişi Asgari Ücret Tarifleri Belli Oldu
Bilirkişi Asgari Ücret Tarifleri Belli Oldu

Bilirkişi Asgari Ücret Tarifleri Belli Oldu

Adalet Bakanlığı bilirkişiler için ödenen ücretlerin asgari miktarını açıklayan tarifesini resmi gazetede yayınladı.

A+A-

Bilirkişilik ücretleri enflasyonist ortamın oluşması nedeniyle her yıl güncellenmektedir. İşte bu sebeple 2018 yılına ilişkin tarife de resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bundan sonra bilirkişilerin alacağı ücretler bu tarifeye göre belirlenecek. 

Bu kapsamda en düşük bilirkişilik ücretinin 190 lira olduğunu ifade etmemiz gerekir. Bu rakam icra daireleri ve mahkemeleri ile sulh hukuk mahkemelerinde görülen dava ve işler ile alakalı bilirkişilik ücretleridir. Bunun yanı sıra en fazla bilirkişilik ücreti ise 500 TL olarak belirlenmiştir. Bu ise Yargıtay ve Danıştay’da ilk derece mahkemesi olarak görülen davalarda ve işlerde görev yapacak bilirkişilere ödenecek ücrettir.

Bilirkişilere ödenecek ücretten vergi kesintisi gerçekleştirilmekte ve ardından ödeme yapılmaktadır. Bilirkişilerin alacağı ücretler ise yayınlanan ücret tarifeleri ile sürekli olarak güncellenmektedir. Bilirkişilik müessesesi ile birlikte hukuki uyuşmazlıkların daha hızlı ve doğru bir şekilde sonuçlanması amaçlanmaktadır. Bu kapsamda bilirkişi olma hasletlerine sahip kişiler yeteri kadar deneyime de sahip olmaları durumunda mahkemeler tarafından bilgilerine başvurulacaktır. Ancak bunun için bilirkişilik listesine kişilerin adının yazılması gereklidir. Her meslekten kişiler bilirkişilik yapabilmektedir. Dolayısıyla da geniş bir skalasının olduğunu ifade edebiliriz. Ayrıca belirlenen bu ücretler asgari ücret tarifeleridir. Bu ücretlerden az ödenmesi hiçbir durumda söz konusu olmayacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.