1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. BİLSEM mülakat sonuçları 21 Ağustos tarihinde açıklanacak
BİLSEM mülakat sonuçları 21 Ağustos tarihinde açıklanacak

BİLSEM mülakat sonuçları 21 Ağustos tarihinde açıklanacak

MEB tarafından özel yetenekli öğrencileri belirlemek için yapılan BİLSEM mülakatları sona ermişti. Mülakat sonuçlarının açıklanması ile belirlenen öğrencilere yetenek eğitimi verilecek. BİLSEM mülakatları kısa süre önce tamamlanmıştı, sonuçlar ise 21 Ağus

A+A-

BİLSEM için MEB tarih verdi
Sonuçların Temmuz ayında açıklanması bekleniyordu ancak MEB tarafından yapılan açıklama ile BİLSEM sonuçlarının 21 Ağustos’ta açıklanacağı duyuruldu. 

Kazanan öğrencileri nasıl bir süreç bekliyor?
BİLSEM sonuçlarının açıklanması ile başarılı olan öğrenciler de belli olacaktır. Bu öğrenciler 26 Ağustos – 13 Eylül tarihleri arasında kayıt yaptıracaktır. Kayıt işlemlerinin tamamlanması ile öğrenciler özel yetenekleri doğrultusunda eğitim alacaktır. 

Dünyanın pek çok yerinde özel yetenek sahibi olduğu keşfedilen öğrencilere özel programlar uygulanmaktadır. Bu sayede öğrencilerin toplum için daha yararlı bir şekilde yetişmesi amaçlanmaktadır. Öğrenciler hem okul müfredatlarını takip etmekte hem de bireysel yeteneklerini geliştirmeye devam etmektedirler. 

BİLSEM’in açılımı Bilim ve Sanat Merkezi’dir. Burada öğrencilerin çok çeşitli yetenekleri keşfedilmektedir. Ayrıca BİLSEM eğitim merkezlerinde öğrencilerin başarısını ölçmek için herhangi bir not sistemi uygulanmamaktadır. Bunun yerine her bir öğrenciye özel gözlem formları oluşturulmaktadır. Bu formlarla öğrencilerin akademik başarıları takip edilmektedir. Öğrenciler bu eğitim merkezlerini tamamlamaları halinde tamamlama belgesi almaya hak kazanırlar. 
BİLSEM öğrencilerin kayıt işlemleri sırasında seviyenin ölçülmesi için bir hazır bulunuşluluk testi öngörülmektedir. Bu testin sonunda öğrencilerin durumları tespit edilecektir. Bu sayede öğrencilere nasıl bir eğitim yönteminin uygulanacağı da belirlenmiş olacaktır. öğrencilere uygulanacak olan eğitimin ise herhangi bir süresi bulunmamaktadır. Bu süreyi öğrencilerin gelişimi belirleyecektir.

81 ilde 116 BİLSEM merkezi bulunmaktadır. Bu merkezlerde özel olarak geliştirilen eğitim materyalleri kullanılmaktadır. Eğitim grupları ise 3 ile 5 kişi arasındadır. Böylelikle öğrencilerin daha iyi bir şekilde öğrenmeleri sağlanmaktadır. Öğrenciler ilerleme kaydettikleri sürece BİLSEM eğitimlerine devam edebilirler. Yaratıcılık ve liderlik gibi özelliklerin geliştirilmesi BİLSEM programlarında temel amaçlar arasında yer almaktadır. bu özellikleri itibariyle de diğer eğitim kurumlarından ayrılmaktadır. Dolayısıyla veliler istemeleri durumunda bu kurumlara başvuruda bulunarak öğrencilerinin BİLSEM’lerde eğitim görmelerini sağlayabilirler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.