1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. BİLSEM Sonuçları 21 Ağustos’ta Açıklanıyor Kayıtlar Ne Zaman?
BİLSEM Sonuçları 21 Ağustos’ta Açıklanıyor Kayıtlar Ne Zaman?

BİLSEM Sonuçları 21 Ağustos’ta Açıklanıyor Kayıtlar Ne Zaman?

Yetenekli olan öğrencilerin belirlenmesi için yapılan BİLSEM sonuçları 21 Ağustos’ta açıklanacak ve 26 Ağustos’ta kayıtlar başlayacak.

A+A-

MEB Takvimi Açıkladı
Bilim ve Sanat Eğitim Merkezleri (BİLSEM) özel yetenekli öğrencilere eğitim vermektedir. Böylece ülkenin ihtiyacı olan bilim insanları ve sanatçılar yetiştirilmektedir. Bu kişilere ücretsiz olarak eğitim hakkı tanınır. Bu sebeplerden ötürü BİLSEM’de eğitim almak isteyen pek çok öğrenci, çocuğunun buralarda eğitim görmesini isteyen birçok veli bulunmaktadır. 

İlköğretime devam eden öğrencilere aynı zamanda BİLSEM’lerde eğitim verilmektedir. Örgün eğitimi aksatmayacak şekilde çocukların yeteneklerini geliştirmeleri sağlanır. 

Bu kurumda eğitim almak isteyen öğrenciler de özel yetenek sınavı ile belirlenmektedir. Yazılı sınava giren öğrencilerden başarılı olanlar daha sonra sözlü sınava alınmıştır. Mülakat sonuçlarının açıklanması uzun süredir merakla beklenmekteydi. MEB tarafından sonuç açıklama tarihi ilan edildi. Buna göre BİLSEM sonuçları 21 Ağustos 2019 tarihinde açıklanacaktır. Böylece BİLSEM’de eğitim almaya hak kazanan öğrenciler belli olacaktır.

Kayıtlar Ne Zaman?
Sonuçların açıklanması ile başarısız olduğunu gören öğrenciler için itiraz süreci mevcuttur. İtirazlar 22 Ağustos tarihinde alınmaya başlayacak ve süre 28 Ağustos’ta sona erecektir. İtirazların değerlendirilmesi ile kabul ya da ret yanıtları verilecektir. Değerlendirme 29 Ağustos tarihinde başlayacaktır ve 13 Eylül’de sona erecektir. İtirazı kabul edilen öğrenciler de kayıt hakkı kazanacaktır. 

Mülakat sonuçlarının açıklanması ile başarılı olan öğrenciler için kayıt süreci başlamaktadır. Kayıtlar 26 Ağustos 2019 tarihinde başlayacaktır ve 13 Eylül 2019’da sona erecektir. 

Ücretsiz Özel Yetenek Eğitimi
BİLSEM ülkemize bilim insanı ve sanatçı yetiştirmek adına devlet tarafından açılan özel eğitim kurumlarıdır. Bu kurumlar devlete bağlı olarak ve ücretsiz eğitim sunarlar. Bir okul mahiyetinde olmayıp, bir eğitim merkezidir. Öğrencilerin çekirdekten yetişmesini sağlamak için eğitimler verilir. Bu yüzden ilköğretim düzeyindeki öğrencilere eğitim verilmektedir. 

BİLSEM tarafından her sene yapılan özel sınavlarla yetenekli öğrenciler belirlenir. Böylece bir sonraki sene bu kurumda eğitim alacak öğrenciler seçilmiş olur. Alım özel yeteneklere göre yapıldığı için öğrenciler mülakata sokularak yetenekleri tespit edilecek ve seçim yapılacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.