1. HABERLER

  2. HABER

  3. BİM Yazılı 95 Sözlü Mülakat 50 Puanlı Durumu İptal Etti
BİM Yazılı 95 Sözlü Mülakat 50 Puanlı Durumu İptal Etti

BİM Yazılı 95 Sözlü Mülakat 50 Puanlı Durumu İptal Etti

Bölge İdare Mahkemesi (BİM) Yazılı ve sözlü sınavlar arasında oluşan farklı puanlamalarda liyakati esas alarak bir iptal kararına imza attı.

A+A-

Ülke genelinde hem personel alımlarında hem de halihazırda çalışma hayatına devam eden personellerin ve memurların görevde yükselmelerine ilişkin gerçekleştirilen sınavlarda, liyakatin öncelenmesi gerektiğini yeniden hatırlatan bir durum meydana geldi.

Hak edişlerde önemli bir aşama olarak özen gösterilen ve hem genel kültür hem de mesleki bilgilerin sınandığı sınavlarda özellikle yazılı sınav kısmında başarı elde edebilmek daha zor iken, adaylar verdikleri emeklerin karşılıklarını yazılı sınavlardan aldıktan sonra bu sefer de sözlü mülakatta takılmaya devam ediyor.

Bahsi geçen duruma örnek olan vak’a geçtiğimiz haftada Adıyaman’da ve Gaziantep’te yaşandı. Bir personel görevde yükselme sınavına katılarak yazılı sınavdan tam puana yakın olarak önemli bir başarı elde etti ve 95,92 puan alarak süreç içerisinde önemli bir aşama elde etti.

Görevde yükselme sınavı için ciddi bir avantaj elde etmiş olan personelin bir sonraki aşama olan sözlü mülakat aşamasında baraj puan olan 50 puanı alması ile başarı sıralaması düştü ve görevde yükselmede başarı kaydedemedi.

Mağdur olduğu iddia edilen vatandaşın Adıyaman Bölge İdare Mahkemesine (BİM) başvuru yapmasının akabinde de başvurusunun reddedilmesinin ardından, ilgili vatandaş Gaziantep BİM’e başvuruda bulundu.

İlgili kararda Gaziantep BİM; adaylara okutulan metinlerde değerlendirmenin objektif yapılması durumunun belirlenememesi ve sözlü mülakat öncesi yöntemin tutanak ile sabit tutulmamasına dayanarak; Davacının istinaf başvurusunun kabulüne; Adıyaman BİM’in verdiği kararın kaldırılmasına ve davacının avukat masraflarının da davalıdan tahsil edilmesine karar verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum