Binlerce İşçi Görev Tanımı Bekliyor

Binlerce İşçi Görev Tanımı Bekliyor

Yakın zamanda başlaması beklenen Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde taşerondan kadroya geçen işçilerin en önemli beklentisi bakanlığın görev tanımı konusunda adım atması oluyor.

2017 yılında yüzbinlerce taşeron çalışan kadroya geçmişti. O dönem oldukça heyecanlı ve mutlu olan çalışanlar daha sonra ki süreçte aynı işi yaptıkları kadrolu iş arkadaşlarına göre hem maddi hem sosyal hem de özlük haklarının birçoğunu sahip olamadıklarını gördüler. Hatta MEB bünyesinde çalışan 38 bin işçiye 10 ay maaş geri kalan 2 ay ise vermeme gibi çağ dışı bir uygulamaya bile gidildiği görüldü.

Aradan geçen 3 yılsonunda TİS görüşme yasağının kalkması ile birlikte işçilerin bu görüşmelerden çok büyük beklentileri oluyor. Bunlardan en önemlilerinin başında ise taşeron işçilerinin Çalışma Bakanlığı tarafından görev tanımlarının eksiksiz bir şekilde yapılmasını bekliyor.

taseron-isci.jpg

Taşeronlar İlgisiz İşlerde Çalışmaya Zorlanıyor

2017 yılında taşeron olarak çalışırken kadroya geçen on binlerce çalışan görev tanımlarının olmaması dolayısıyla alakasız birçok iste çalıştırılıyor. Çalışma Bakanlığı ile Türk İş Sendikası'nın 2020 Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde en çok tartışılacak konuların başında ise bu görev tanımı sorunu geliyor. Ağustos ayı ile başlayıp Eylül ayı döneminde kadar devam edecek görüşmelerin ana başlıklarında maaş zamları, sosyal, haklar, özlük hakları ve görev tanımları başta geliyor.

2020 TİS görüşmeleri öncesinde en merak edilen düzenlemelerden birisi de görev tanımı karmaşasının sonlandırılıp sonlandırılmayacağı konusu oluyor. Taşeron olarak çalışırken kadroya KHK ile kadroya alındıktan sonra görev tanımları olmadıkları gerekçesiyle farklı alanlarda görevlendirilen çalışanlar gerçek anlamda çok büyük zorlu ve haksızlık yaşıyor. Bu sebeple hem verimleri düşen çalışanlar hem de kendi uzmanlık alanlarında hizmet verememiş oluyorlar.

Kendi alanlarının çok dışında görevlerde çalıştırılan taşeron işçilerin bu alanda yapabilecekleri ve sorumlulukları da son derece sınırlı kalmış oluyor. Bu kapsamda çok büyük zorluk çeken çalışanlar 2020 Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri ile bu sorunun çözülmesini talep ediyorlar. Kendi alanlarında, meslek gruplarında çalışmak isteyen 4/D'li personeller için yetkili sendikanın bu konuda bir rapor hazırladığı ve konuyu 2020 TİS görüşmelerine taşıması bekleniyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum