1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Bir Daha Ücretli Öğretmenlerden Sözleşmeli Öğretmen Alınmayacak
Bir Daha Ücretli Öğretmenlerden Sözleşmeli Öğretmen Alınmayacak

Bir Daha Ücretli Öğretmenlerden Sözleşmeli Öğretmen Alınmayacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Meclis Genel Kurulu’nda vekiller tarafından sıklıkla sorulan sorulara yanıt verdi.

A+A-

Boş Kontenjan Kalmadı
2018 yılı içerisinde ücretli öğretmen olarak çalışanlar arasından 5 bin kişi sözleşmeli öğretmen statüsüne geçirilmişti. Pek çok defa tartışma konusu olan bu alım ile ilgili olarak merak edilen hususlar Milli Eğitim Bakanı’na soru önergesi yoluyla sorulmuştu. Bakan Selçuk ise tüm bu merak edilen hususları toptan cevapladı. Bakan Selçuk, ücretli öğretmenler arasından sözleşmeliye geçiş için 5 bin kontenjan verildiğini ve bu kontenjanların tamamının kullanıldığını ifade etti. Dolayısıyla boş bir kontenjan kalmadığı Bakan Selçuk tarafından açıklandı. 

Merak edilen bir diğer husus ise yeniden ücretli öğretmenlere böyle bir şans verilip verilmeyeceğiydi. Bakan Selçuk, kanun gereği bu uygulamanın sadece bir kere yapıldığını ifade etti ve yeniden yapılmayacağını söyledi. Böylelikle ücretli öğretmenler ilk ve son defa böylesi bir fırsattan yararlanmış oldu. Yeniden böylesi bir alım yapılması için kanun değişikliği yapılması gerekmektedir. Ancak Bakan Selçuk’un da bu konuya sıcak yaklaşmadığını söyleyebiliriz. 

Öğretmen eksikliğinin önümüzdeki dönemlerde sözleşmeli öğretmen alımları ile kapatılması hedefleniyor. Öğretmen eksiği 90 binin üzerinde olmasına rağmen 2019 yılında da sadece 20 bin öğretmen alımı planlanıyor. Eğer öğretmen ihtiyacı daha da fazla hissedilirse ikinci bir alım planlanabilir. Bu konudaki gelişmeleri sitemizden takip edebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum