1. HABERLER

  2. KAMU PERSONELİ

  3. Birden Fazla Maaş Almama Sınırlaması Kimler İçindir
Birden Fazla Maaş Almama Sınırlaması Kimler İçindir

Birden Fazla Maaş Almama Sınırlaması Kimler İçindir

Devlet memurları ve kamu personelini kapsayan birden fazla maaş almama sınırlaması, seçimle gelenleri kapsamamaktadır.

A+A-

Kamu Personeli
666 sayılı KHK gereğince memurlar ve diğer kamu görevlilerine sadece bir maaş ödenecektir. Aynı zamanda danışma kurulu, tasfiye kurulu, heyet, komite, kamu kurumlarının yönetim ya da denetim kurulları gibi kamu kurumlarının organında görev alan kişiler de tek maaş almalıdır. Ya yürüttükleri kamu görevinden ötürü ya da yerine getirdikleri bu denetim ya da yönetim görevlerinden ötürü ücret alabilirler. 

Ancak bu düzenleme maalesef ki oldukça dar kapsamlıdır. Pek çok kişi bu kapsama girmemekte ve çifte maaş almaktadır. Özellikle seçimle gelen kişiler bu sınırlamaya tabi değildir. Bu yüzden belediye başkanları pek çok yerden menfaat sağlamaktadır. Bu yüzden Hazine ve Maliye Bakanlığının görüş yazısı ile konu netleştirilmeye çalışılmıştır. 
İl genel meclisi üyeleri, köy muhtarları, belediye başkanları ile belediye meclis üyeleri birden fazla maaş almama kapsamına girmez. Çünkü bunlar geçici görevlendirme için ücret ödenmektedir. İşte burada açık kapı kaldığı için maalesef uygulamada kötüye kullanma mevcuttur.

Çifte maaş almama sınırlamasını hayata geçirmek ya da çok yüksek ücretler alınmasını engellemek için bir düzenleme yapılması şarttır. Ödenecek ücretlere tavan sınır getirilmeli, birden fazla ücret alınması konusu en ince ayrıntısına kadar düzenlenmelidir. Aksi takdirde bu kötüye kullanmanın önüne geçmek mümkün değildir. 
Sendika başkanları için de bir maaş sınırlaması söz konusu değildir. Özellikle bu konuda sınırlama yapılması şarttır. Aksi takdirde menfaat karşılığı emekçinin emekleri satılabilir. 

Halkın Emeği Sömürülmemeli
Mevzuattaki açıkları kendi lehine değerlendiren bir takım kişilerin, halkın emeğini sömürmesine müsaade edilmemelidir. Yöneticilerin koltukları halka hizmet etmek için değil, kendilerinin ya da yandaşlarının cebini doldurmak için kullanmasına müsaade edilmemelidir. Bu konu sadece bir belediye, sendika, oda ya da merkez birlikleri için değildir. Tüm bu yapılanmalar elden geçirilmelidir. Hepsi tek tek yeniden düzenlenmelidir. Hiçbir suiistimale mahal vermeyecek şekilde açıkça ücret konusu yeniden ele alınmalıdır. Ancak bu şekilde halkın emeğine ve sermayeye sahip çıkmak mümkün olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.