Bireysel Emeklilik Kimleri Etkiliyor

Bireysel Emeklilik Kimleri Etkiliyor

Daha önce haberini yaptığımız zorunlu bireysel emeklilik önümüzdeki günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisin’de görüşülecek.

Getirilecek düzenlemeyle 45 yaş altı çalışanlara otomatik bireysel emeklilik gelecek. Meclis’e gönderilen tasarı 45 yaş altı çalışanları ilgilendirmekte. Getirilecek olan yeni düzenleme sadece çalışan işçileri değil, 45 yaş altı memurları da kapsamaktadır.

Önümüzdeki günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülmesi düşünülen zorunlu bireysel emeklilik tasarısı 5510’un 4 c ‘sine tabi olan halihazırda kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmakta olan kamu personelini de kapsayacak. Ayrıca çalışanların bu sisteme dahil edilmesi için bir de yaş sınırı var. Yaş sınırı 45 olarak belirtilmiş.

Getirilmesi düşünülen yasa tasarısının önümüzdeki yılın başlarında hayata geçirilmesi düşünülüyor. Ayrıca Bakanlar Kurulu istediği şirketi veto etme hakkına da sahip olacak. Yani Bakanlar Kurulu istediği şirketi Bireysel Emeklilik Sistemi’ne katmama şansına sahip olacak. 4 c ‘li memurlardan ve işçilerden kesilecek olan Bireysel Emeklilik primi %3 olarak belirlenmiş durumda.

Zorunlu Bireysel Emeklilik sisteminden çıkma hakkı çalışanlara da sunulmuş. 1 Ocak 2017 tarihi itibariyle zorunlu olarak bireysel emeklilik sistemine giren çalışanlar bu sistemi istemediği taktirde  2 ay sonra yani mart ayında sistemden çıkabilecekler. Devlet de çalışanın bu sistemde kalmasını teşvik etmek için sistemden çıkmayan çalışana 1000 TL ödeme yapacak. 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.