1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Birleştirilmiş Sınıflarda Branş Öğretmenleri Derse Girebilir
Birleştirilmiş Sınıflarda Branş Öğretmenleri Derse Girebilir

Birleştirilmiş Sınıflarda Branş Öğretmenleri Derse Girebilir

Birleştirilmiş sınıfları bulunan bazı eğitim kurumlarında din kültürü ve İngilizce gibi derslere branş öğretmenlerinin girebileceği MEB tarafından belirtildi.

A+A-

Görüş Yazısı 
Bilindiği üzerse bazı okullarda birleştirilmiş sınıflar bulunmaktadır. Eğitimin zor şartlar altında yapıldığı bu bölgelerde branş derslerine kimlerin gireceği konusunda Milli Eğitim Bakanlığı’ndan görüş istendi. Bakanlık ise ilgili yönetmelik maddelerine dayanarak din kültürü ve İngilizce branşlarında branş öğretmenlerinin derslere girebileceğini ifade etti. Normal şartlar altında ilkokulda sadece sınıf öğretmenleri tüm derslere girmek zorundadır. Ancak birleştirilmiş sınıflar olması durumunda branş öğretmenleri ede ilgili derslere girebilecek. 

Eğer aynı okul içerisinde kadrolu alan öğretmeni bulunmuyorsa bu durumda sınıf öğretmeni yerine aynı eğitim bölgesi içerisinde yer alan alan öğretmenleri bu dersleri verecektir. Dolayısıyla çevre okullar ile iletişime geçilecek ve il milli eğitim müdürlüğünün koordinesi ile öğretmen bulunacaktır. Böylelikle alan dersleri branş öğretmenleri tarafından verilmiş olacaktır. 

Eğer alan öğretmeni halen daha bulunamamış ise bu alanlarda sertifika almış öğretmenler tarafından da bu dersler verilebilir. Ancak hiçbir durumda ders verecek öğretmen bulunamaz ise son çare olarak sınıf öğretmenleri dersleri verebilir. Böylelikle her ihtimal göz önünde bulundurulmuş ve öğrencilerin derslerinin boş kalmaması sağlanmıştır. En son ihtimalde sınıf öğretmenlerinin derse girmesi söz konusu olacaktır. Ancak asıl olan alan öğretmenlerinin ilgili dersler için görevlendirilmesi olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.