Borsa’da Yabancı Çıkışları Rekor Kırdı

Borsa’da Yabancı Çıkışları Rekor Kırdı

Borsa İstanbul’da 2 ile 7 Ağustos tarihleri arasında yabancı yatırımcılar tarafından 556,5 milyon dolarlık net satış yaşanması uluslararası basında haber konusu oldu.

Yabancı yatırımcıların Borsa İstanbul’dan çıkışı ne yazık ki artarak devam ediyor. 2 ile 7 Ağustos tarihleri arasında yabancı yatırımcılar, Borsa İstanbul’dan net 566,5 milyon dolarlık çıkışa imza atmaları yabancı basının dikkatini çektiği görüldü. Yabancıların Ağustos ayının ilk haftasında ki çıkışlarının, Mart 2019 tarihinden sonraki haftalık bazda en yüksek yabancı çıkışı olduğu ifade ediliyor.

Bloomberg’de yer alan habere göre, son yaşanan 566,5 milyon dolarlık yabancı çıkışı ile birlikte yıl başından bu yana Borsa İstanbul’dan toplam yabancı çıkışının nette 5,1 milyar dolara ulaştığı bilgisine yer veriliyor. Bilindiği gibi Türkiye’de son iki haftada TL, dolar karşısında yüzde 6,3 değer kaybetmişti. Kuru tutmak için Londra’da yabancıların TL’ye erişiminin kısılması da Borsa İstanbul’daki yabancı satışlarının tetiklenmesine yol açmıştı.

Türk bankalara TL yükümlülüklerini yerine getiremeyen bazı yabancı bankalar, hisse satarak TL elde etme yoluna gitmişlerdi. Merkez Bankası Borsa İstanbul’da yaşanan sert düşüş sonrasında bu uygulamasından geri adım atmıştı.

Yabancı Çıkışları Devam Edebilir

Normal şartlarda Borsa İstanbul yatırım açısından son derece cazip bir durumda bulunuyor. Hisse bazında birçok hisse senedinin fiyatının oldukça ucuz olması ve yatırım açısından son derece avantajlı olmasına rağmen Borsa İstanbul’dan önümüzde ki dönemde yabancı satışlarının devam edebileceği ifade ediliyor. Özellikle Merkez Bankası’nın aldığı kararlar ve yaptığı hamlelerin yabancılar üzerinde güvensizlik duygusu yarattığı ifade ediliyor.

Türkiye ile Fransa arasında Doğu Akdeniz’de yaşanan gerginlik ile birlikte kısa ve orta vadede yabancıların Borsa İstanbul’da ki ağırlıklarının düşmeye devam edeceği ve yerli yatırımcının daha ön plana çıkacağı ön görülüyor. Yerli yatırımcının Borsa İstanbul’da ağırlık kazanması ile birlikte Borsa İstanbul’a orta vadede para girişi sıkıntısının yaşanmasının oldukça muhtemel olduğu görülüyor. Tüm bu gelişmeler nedeniyle Borsa İstanbul’un 1050 ile 1150 puan aralığında sıkışık kaldığı ve yukarı yönde bir hareket yapamadığı sonucuna varılıyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.