1. HABERLER

  2. HABER

  3. Bu Kadrolara Atama Yapılırken Cumhurbaşkanlığından İzin Alınacak
Bu Kadrolara Atama Yapılırken Cumhurbaşkanlığından İzin Alınacak

Bu Kadrolara Atama Yapılırken Cumhurbaşkanlığından İzin Alınacak

12 Eylül 2018 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile istisnai memurluklar için atama izinleri cumhurbaşkanından alınacak.

A+A-

İstisnai Memurluklar Cumhurbaşkanına Bağlandı
Bugün yayınlanan kararnameye göre 657 sayılı DMK m.59 ve m.61/a’daki memurluklar için cumhurbaşkanlığından izin alınacak. Tüm kamu kurum ve kuruluşlarına açıktan ve naklen yapılacak olan atamalar için izin makamı cumhurbaşkanı olacak. 

Tüm kamu kurum ve kuruluşlarında kendi özel mevzuatlarına göre mesleğe kabul için yapılacak olan yazılı yarışma sınavı için, sınav açılmadan önce cumhurbaşkanlığından izin alınacak. Bu düzenleme gereği 2006/9 ve 2014/2 sayılı Başbakanlık genelgeleri artık yürürlükten kaldırılmıştır. 

İstisnai Kadrolar Neler?

657 sayılı DMK m. 59 ile istisnai memurluklar sayılmıştır. Bu kadrolar arasında Cumhurbaşkanlığı ve TBMM memurlukları, bakan yardımcıları, müsteşarlar, müsteşar yardımcıları, hukuk müşavirleri, saire başkanları, müşavir avukatları gibi kadrolar yer alır. TOKİ, Özelleştirme İdaresi, Türkiye İstatistik Kurumu, Milli Savunma Bakanlığı gibi kurum ve kuruluşlardaki nu unvanlar istisnai memurluktur. Ayrıca özel kalem müdürleri, valilik ve büyükelçilik çalışanları, ÖSYM, MGK, Din İşleri Yüksek Kurulu Üyelikleri, Diyanet İşleri Başkanlığı, Anayasa Mahkemesi Basın Müşavirliği, Nükleer Düzenleme Kurumu gibi kurumlardaki bu unvanlar da dahildir. 

Devlet Konservatuarı’nda görevlendirilecek olan üstün yetenek yapmış, uluslar arası üne sahip devlet sanatçıları ve birden fazla dünya şampiyonluğu olan olimpik sporculardan yapılan müşavirler de cumhurbaşkanının izni ile atanacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.