Bu Memurların  Yıllık  İzinleri Yok

Bu Memurların  Yıllık  İzinleri Yok

Memurların haklarının, ödevlerinin, memurlar için yasakları, aylık ve özlük haklarını ve diğer bütün düzenlemelerin yer aldığı 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda memurların izin hakları da düzenlenmiştir.

Memurların izin hakları Devlet Memurları Kanununda belirlenmiş olup, kanunun özünde memurların yıllık izinlerinin amirlerinin uygun bulacağı zamanlarda kullanılabileceği ifade edilmektedir. Ama amirin uygun görüşüyle verilen izinler toptan veya memurun ihtiyacına göre kısım kısım kullanılabilmektedir.

Memurlar içerisinde sadece Eğitim Hizmetleri sınıfında yer alan öğretmenlere ayrıca bir yıllık izin verilmez. Öğretmenler yaz tatili ve dinlenme tatillerinde izinli sayıldıklarından hastalık izinleri yani rapor almaları ve geçerli mazeretleri olması halinde görev yaptığı ilin veya ilçenin en büyük memurundan alınan mazeret izinleri dışında ayrıca yıllık izin kullanamamaktadırlar.

Memurların yıllık izin süreleri hizmeti bir yıldan on yıla kadar olanlar için yirmi gün, hizmeti on yıldan fazla olanlar için ise otuz gün olarak belirlenmiştir. Zorunlu kalındığı zamanlarda bu sürelere gidiş ve dönüş için en fazla ikişer gün eklenebilmektedir.

Memurların içinde bulundukları yıldaki izin hakları ve bir önceki yıl haricinde diğer yıllara ait olup kullanılmayan yıllık izin hakları düşmektedir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.