1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Büyükşehir Belediye Başkanları İmamoğlu ve Yavaş’ın
Büyükşehir Belediye Başkanları İmamoğlu ve Yavaş’ın

Büyükşehir Belediye Başkanları İmamoğlu ve Yavaş’ın

Belediye başkanlarının kapsamlarının ve görev sınırlarının belirlendiği 5393 sayılı Belediyeler kanununda Bakanlık kararı ile değişiklik yapıldı ve başkanların yetkileri kısıtlandı.

A+A-

31 Mart Yerel Seçimlerinden hemen sonra yapılan bir Bakanlık Genelgesi değişikliği ile Yerel Yönetimlerde Belediye Başkanları olarak görev alacak siyasilerin yetkilerinde ve hakimiyet sahalarında daraltma yaşanacak bir karara imza atıldı.

Daha önceki süreçlerde kurum içi atamalara, belediye dahilinde çalışacak personellerin onay kararına seçilmiş olan Belediye Başkanlarının karar vermesi maddesinde değişiklik yapıldı.

Söz konusu Bakanlık Genelgesi 20 Mayıs 2019 tarihinde yayımlandı ve yürürlüğe girdi. Yapılan bu değişikliklerden sonra; seçilmiş olan belediye başkanlarından, atama yapma hakları ellerinden alınıp meclise devredilmiş oldu.

31 Mart Yerel Seçimlerinden önce böyle bir karara imza atılacağına dair bilgilendirmeler yayımlanmazken, seçim akabinde ve hemen 20 gün sonra böyle bir değişikliğin yapılması seçilmiş olan Belediye Başkanlarının gündemine geldi.

Söz konusu karar göre; İstanbul için seçilen Ekrem İmamoğlu ve Ankara için seçilen Mansur Yavaş’ın da dahil olduğu yeni belediye başkanlarının, 5393 sayılı Belediyeler Kanununda yer alan ve söz konusu kanunda 37. maddesinde ifade edilen; “Belediye başkanı, belediye idaresinin başı ve belediye tüzel kişiliğinin temsilcisidir.” İfadesi sekteye uğramış oldu.

Bahsi geçen değişiklik ile birlikte belediye şirketlerinde gerçekleştirilecek atamaların belediye başkanlarından alınıp, belediye meclislerine devredilmesine karar verilmiş oldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum