Çalışan Emeklilerin Maaşı Artık Kesilmeyecek

Çalışan Emeklilerin Maaşı Artık Kesilmeyecek

Türkiye’den emekli olmasına rağmen yurtdışında çalışmaya devam eden yurttaşlarımızın emekli maaşları bundan sonra kesilmeyecek.

Düzenleme Meclis’de

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunulan yasa teklifi ile birlikte çok sayıda bakanlığı ilgilendiren yeni düzenlemeler geliyor. Bu düzenlemelerden bir tanesi de emeklileri yakından ilgilendiriyor. Buna göre Türkiye'den emekli olup yurtdışında çalışmaya devam eden vatandaşlarımızın emekli maaşları artık kesilmeyecek. Böylelikle vatandaşların döviz kazanması ve ülkeye döviz girişinin artması hedefleniyor.

Yurtdışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını ilgilendiren bir diğer konu da BES ödemeleri hakkında yapılan düzenleme oldu. Bu zamana kadar yurtdışında yaşayanlar sadece TL ile BES'e katılım yapabilmekteydi. Bundan sonra ise döviz ile de katılım yapabilmek mümkün olacak.

Asgari ücret için yapılan 75 liralık destek de düzenleme içerisinde yer aldı. Böylelikle işverenler her bir işçi için 75 liralık destek almaya devam edecek. Çalışanları ilgilendiren bir diğer konu ise işe yeni başlayanlar için yapılan karakol bildirimi hakkında oldu. Hali hazırdaki uygulamada işe başlama bildirimi muhtara onaylatılmakta sonrasında karakola götürülmektedir. Fakat yeni düzenleme ile bu uygulamaya son verilecek. Artık E Devlet üzerinden karakol bildirimi yapılması mümkün olacak. Bu işverenlerin durumunu oldukça kolaylaştıracak. Özellikle işçi sirkülasyonunun oldukça fazla olduğu bölgelerde sürekli olarak karakol bildiriminin yapılması gereksiz dosyalama masraflarına da neden olmaktadır. Bu düzenleme ile kırtasiye masrafları da azalmış olacak.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum