Çalışan İşçilerin TİS Sabırsızlığı

Çalışan İşçilerin TİS Sabırsızlığı

Corona virüs pandemisi nedeniyle 3 ay süre şile ertelenen TİS görüşmelerinin hala başlamaması çalışanların tepkisine neden oluyor.

Corona virüs pandemisi nedeniyle kamuda çalışan yüzbinlerce işçi ve onların ailelerini yakından ilgilendiren Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri ertelenmişti. Bu görüşmeler çalışan cephesi için son derece önemli durumda bulunuyor.

Özellikle taşeron olarak çalışırken kadroya geçen ve 3 yıllık süreçte çok büyük maddi ve manevi hak kaybına uğrayan çalışanlar bu görüşmelerde haksızlıkların tamamen giderilmesini ve maaş artışlarının hak ettikleri seviyelerde gerçekleşmesini talep ediyor. Ayrıca taşeron işçilerin bu süreçte maruz kaldıkları özlük ve sosyal hak adaletsizliklerinin de bu görüşmelerde ortadan kaldırılması talep ediliyor.

40 Gündür TİS Görüşmelerinin Başlaması Bekleniyor

Corona virüs pandemisi nedeniyle 3 ay ertelenen Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin neden hala başlamadığı sorusu son dönemde sıklıkla sorulduğu görülüyor. Çünkü sendikalar hazırlıklarını tamamlayarak Çalışma Bakanlıklarına yetki başvurularını yaptıkları ifade ediliyor.

Fakat sürecin hala tam olarak başlamamasının altında yatan ana nedenin ise özellikle bazı büyükşehir belediye sendikalarında üye sayılarında yaşanan değişiklik sonrasında Çalışma Bakanlığı’nın yetki talebinde bulunan bazı sendikalara yetki vermemek istemesi olduğu belirtiliyor. Bakanlık bünyesinde konu ile ilgili çalışmanın devam ettiği ve bu soruna çözüm bulmaya çalışıldığı ifade ediliyor.

Çalışanlarda İkinci Dalga Tedirginliği

İşçiler esas tedirginliği ise Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin yakın zamanda başlayıp bitirilmemesi durumunda olası bir ikinci dalga durumunda görüşmelerin tekrara ertelenmesi oluyor. Böyle bir erteleme durumunda ise TİS görüşmelerinin 2020 yıl sonuna kadar tamamlanamayacağından dolayı kararın hakem heyeti tarafından verilmesi riski ortaya çıkıyor. Çünkü böyle bir uygulamada çalışanların başta yüzde 20 oranında olan zam talebi de dahil olmak üzere birçok sosyal, özlük ve mali haklarında istediklerini alamayacakları düşünülüyor.

Bu sebeple görüşmelerin biran önce başlaması ve bitirilmesi gerektiği ifade ediliyor. Sendikaların ortak tavrı ise yüzde 20 zam ve taşeron olarak çalışırken kadroya geçen tüm işçilerin özlük ve sosyal haklarının tüm kamu işçileri ile aynı statüde olması gerektiği şeklinde oluyor. Çalışma Bakanlığı ile sendikaları en çok karşı karşıya getirecek hususun ise yüzde 20 zam talebi olacağı tahmin ediliyor.

Benzer Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum