Çalışan, İşsiz, Esnaf ve Emeklilere 600 TL Yardım Müjdesi

Çalışan, İşsiz, Esnaf ve Emeklilere 600 TL Yardım Müjdesi

Türkiye Cumhuriyeti genelinde, yaşanan son dönemdeki koronavirüs (Covid -19) salgını sebebi ile meydana gelen maddi yetersizlikler bazında destekler sunulmaya devam ediyor. Sigortasız vatandaşlara da 600 lira destek verilecek. İşte detaylar…

2020 yılının başından itibaren tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs (Covid-19) salgını sebebi ile yaşanan ekonomik dar boğazdan çıkılması için hükümetler tarafından sosyal devlet politikaları uygulanmaya devam ediyor.

Türkiye genelinde de Mart ayından itibaren sosyal hayatın yaşanmasına mani olan salgının sonucu olarak son aylar içerisinde ne büyük destek beklenen konu, ekonomik alan olarak ön plana çıkıyor ve vatandaşlar maddi yardım talep ediyor.

Devletten Destek Hamleleri

Kısa çalışma ödeneği, Bin TL maddi yardım, 10 Bin TL’ye kadar kamu bankalarından emin edilecek olan düşük faiz oranlı kredilerin haricinde düşünülen maddi yardımlara yenileri eklendi ve daha önce temin edilen maddi destek meblağlarının sürekliliği konusunda karar alındı.

Sigortasız Vatandaşlara Müjde

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan vatandaşların da gündelik ihtiyaç ve iaşelerinin karşılanması için temin edilecek olan destek bilgilerine göre 601 TL kadar karşılıksız destek verileceği açıklandı.

Maddi Destekler

Yapılan açıklamalara göre gerekli belge ve evrakları temin eden vatandaşlara Barınma yardımı için 317 lira, gıda yardımı için 274 lira, yakacak yardımı; her kış 500 kilo kömür olmak üzere destek verilmeye devam edileceği açıklandı.

Ayrıca evde 65 yaş üstü yaşlı bir kişi varsa aylık 130 lira verileceği ilan edilirken; eşi vefat eden kadına aylık 250 lira ve evde engelli vatandaş ikamet etmesi halinde de engelli kişiye aylık 261 lira destek verilmeye devam edileceği beyan edildi. 

Çalışan vatandaşların faydalanabileceği yardımlara ilave olarak herhangi bir şekilde sosyal güvencesi olmayan vatandaşların da yaşam hakkı kapsamında İŞKUR’larda önceliğe sahip olacakları bir sistem üzerinden çalışmalar yapılırken; söz konusu 601 TL destekten faydalanmak için vatandaşların SGK ve Bakanlık ilgili birimlerine şahsen başvuru yapması gerektiği açıklandı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
16 Yorum