Çalışan Personellerin Bilmesi Gereken 5 Hak Nedir

Çalışan Personellerin Bilmesi Gereken 5 Hak Nedir

Özel sektör ve kamu kurumlarında hizmet veren personellerin çalışma hayatlarında bilmeleri gereken beş hak nelerdir? Detaylar haberimizde…

Ülke genelinde kamu kurum ve kuruluşları dahil olmak üzere özel sektörle birlikte yaklaşık olarak 40 milyon kişinin personel olarak hizmet verdiği ve çalışma hayatlarına da aktif olarak devam ettikleri biliniyor.

Pek bu bahsi geçen personellerin çalışma hayatlarında hak sahibi oldukları konular hakkında bir değerlendirme yapılırsa, personellerin sahip oldukları haklar nelerdir? Cevabı merak edilen soruların açıklaması 5 madde ile aşağıdaki gibi listelenebilir.

Personelin Ücret Hakkı

Söz konusu durumda her personelin verdiği emek karşılığında, daha önce mutabakata varıldığı üzere bir emek karşılığı yani maaş veya ücret hakkı bulunmaktadır. Bu durumda bağlayıcı olan kanuni hükümler ise işe alımlar zamanında imzalanan sözleşmede açıkça ifade edilmektedir.

Personel İçin Fazla Mesai Bir Haktır

Kurum ve kuruluşların yanı sıra özellikle özel sektörde problemli bir süreç olarak karşılaşılan fazla mesai ile ilgili bir genel geçer karar bulunmamaktadır. Bu sebeple işveren ile işçi arasında bir mesai anlaşması yapılır; bu zamanın akabinde fazla hizmet verdiğinde ekstra ücret alması gerektiği gibi, şartlar olgun ise personelin de ayrıca fazla mesai talep etme hakkı bulunmaktadır.

Kıdem ve İhbar Tazminatı Hakkı

Bir yılın üzerinde bir süre ile hizmet vermek koşulu sonrasında, personelin işten ayrılması ile birlikte bir kıdem tazminatı hakkedilmektedir. Personel işten çıktıktan sonra dahili hesaplamalar ile birlikte tazminat almaktadır.

Personel İşe İade Edilmeyi Talep Edebilir

Her personel için işten çıkartılma sürecinden sonra bir fesih sonrası süreç başlar. Eğer işten çıkartılma sebebi için işveren yeterli bir mazeret öne süremez ve işyeri de 30 personelden fazla bir kotaya sahip olmaya devam ederse, işçiler iş mahkemesine giderek işe iade davası için talepte bulunabilir.

Personeller İzin Ücreti Hakkına Sahiptir

Bir personel yıllık izin üzerinden hakettiği ücretleri iş sözleşme fesihinden sonra alabilecek durumda ise; fesih sonrası bu izin ücretleri, izin alacağı olarak tespit edilir. 1 Temmuz 2012’den önceki ücretler için zaman aşımı 5 yıl ve bu tarih sonrası süreçler için zaman aşımı ise 10 yıldır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.