1. HABERLER

  2. HABER

  3. Çalışanlar Bu Konuya Dikkat! 45 Saatten Fazla Çalışan Mesai
Çalışanlar Bu Konuya Dikkat! 45 Saatten Fazla Çalışan Mesai

Çalışanlar Bu Konuya Dikkat! 45 Saatten Fazla Çalışan Mesai

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren yeni bir açıklama geldi. Ülkemizde çalışma saati haftalık 45 saat olarak biliniyor. Peki bu saatten daha fazla çalışırsanız hangi haklarınız olacak? Detayları haberimizde bulabilirsiniz.

A+A-

Yeni Yasayla beraber bir işçi haftada 45 saat çalışma hakkına sahip oldu. Bunun üzerindeki her bir saat fazla mesai kapsamına alınıyor. Fazla mesainin ücreti ise saatlik ücretin tam yüzde 50 fazlası olarak açıklandı. İşçinin onayı verilmeden yaptırılan fazla mesailerde haklı fesih durumuna getirildi. Günümüzde pek çok çalışan fazla mesai hakkını merak etmeye başladı. Çalışma hayatında bulunan pek çok kişi fazla mesai yapmaya devam ediyor. Bazı çalışanlar fazla mesainin karşılığını alıyor bazıları ise ise alamıyor. 

Yargıtay fazla mesaiye kalan işçinin, fazladan çalışmasına onay verdiğine ilişkin belge bulunmaması nedeniyle fesih hakkının haklı olduğuna ve kıdem tazminatı ödenmesine karar verdi. Bazı iş sözleşmelerinde fazla mesai ücretleri ekleniyor. Bu sözleşmelerde 270 saate kadar yapılan fazla mesailere ücret ödenmiyor. Ancak verilen maaşta asgari ücretin üzerinde oluyor.

Gece Çalışma Süresi
İş Kanunu’na göre gece çalışma süresi saat 20.00 – 06.00 arasını kapsıyor. Gece çalışma süresi ise 11 saat süreyi kapsamaktadır. İşçilerin gece çalışması 7.5 saati geçmemesi gerekir. Yargıtay, haftalık çalışma süresi 45 saati aşmaması durumunda bile işçi, gece mesaisinde 7.5 saatten fazla çalışırsa fazla çalışma olarak kabul ediyor. Fazla çalışma yaptığını iddia eden işçilerin mutlaka bu iddiasını ispat etmesi gerekir. Şahitle ya da işe giriş-çıkış saatlerini gösterir belgeler sunularak bu iddia ispat edilebiliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.