1. HABERLER

  2. HABER

  3. Çalışanları İlgilendiren Kanun Kabul Gördü
Çalışanları İlgilendiren Kanun Kabul Gördü

Çalışanları İlgilendiren Kanun Kabul Gördü

Türkiye Büyük Millet Meclisinde Onaya Sunulan Yasa Kabul Gördü. Alınan kara tüm çalışanları yakından ilgilendiriyor.

A+A-

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda yapılan toplantı ile, iş mahkemeleri Kanunu tasarısı olarak bilinen ve tüm çalışanları yakından ilgilendiren yasa kabul edildi.

Yasanın Kabulü Sağlandı

Son dönemde çok takip edilen ve çalışma hayatını yakından ilgilendirdiği için önemli sayılan iş mahkemeleri kanun tasarısının ilk bölümü Türkiye Büyük Millet Meclisi genel kurulunda kabul edildi. Kabul edilen yeni yasaya göre, işçinin tazminat ve ücret işverenin ise tazminat davası ile alacak ile ilgili olarak gerekli tazminat davalarını açmadan önce arabulucuya başvurulması gerekecek. İşçilerin işe iade talepleri ve davaları ile ilgili olarak ilk başvuracağı yer arabulucular olacak taraflar başvuruya müteakip olarak iki hafta içerisinde bir sonuç alamazlarsa bu durumda iş mahkemesinde dava açabilecekler.

Öncelikle Görevli Olan Arabulucular

Özellikle iş kazası ve meslek hastalığı olarak bilinen maddi manevi tazminat davaları sebepleri ile açılacak davalarda arabuluculuk şartı aranmayacak. Arabulucular komisyon başkanları tarafından bildirilmiş olan listede bulunan isimler arasından belirlenecektir. Taraflar listede bulunan herhangi bir arabulucunun üzerinde anlaşabilirlerse bu durumda bu arabulucu görevlendirilmiş olacak.

İş Akdi Fesih Edilen İşçi

İş sözleşmesi fesih edilmiş olan işçi fesih bildiriminin tebliğ tarihi itibariyle, 1 ay içerisinde tekrar sözleşmesinin yenilenmesi için, işe iade talebi ile arabulucuya başvurmak zorunda olacak. Eğer arabulucu sayesinde, anlaşma sağlanamamış ise, bu durumda son dilekçenin düzenlenmiş olduğu tarihten itibaren, 2 hafta içerisinde iş mahkemesinde dava açabilecek.

Dava Açmanı Yeni Zaman Aşımı 5 Yıl

Yıllık izin ücretinden kıdem tazminatına kadar, iş sözleşmesinin herhangi bir bildirim şartına uyulmaksızın, işin nevinden kaynaklanan tazminat, kötü niyet tazminatı ve ya iş sözleşmesinin eşit davranma ilkesine uyumak sizden kaynaklanan tazminat için zaman aşım süresi ise, 5 yıl olarak belirlendi. 5 yıl içerisinde başvuru olmamış olan dosyalar düşmüş sayılacaktır. Yeni kanun ile asıl ön plana çıkan arabuluculuk sistemi sayesinde mahkemeler biraz daha hafiflemiş olurken, aynı zamanda da işlemlerin çok daha hızlı şekilde yürümesi sağlanmış olacaktır. Böylece çok daha sağlıklı ve verimli sonuçların alınması sağlanacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.