1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Çalışma Bakanı EYT Hakkında Açıklama Yaptı
Çalışma Bakanı EYT Hakkında Açıklama Yaptı

Çalışma Bakanı EYT Hakkında Açıklama Yaptı

Aile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili yeni bir açıklama yaptı.

A+A-

3 Parametre Var

Ülkemizin gündeminde uzun bir süredir yer alan ve sosyal güvenlik problemi olarak karşımıza çıkan emeklilikte yaşa takılanlar sorunu Çalışma Bakanı’nın da gündeminde yer aldı. Çalışma Bakanı Selçuk, ülkemizdeki emeklilik sisteminde 3 parametrenin bulunduğunu ifade etti. Bunların sigortalılık süresi, prim ve yaş olduğunu dile getirdi. 3 parametreden birisinin eksik olması durumunda ise emekliliğin hak edilemeyeceğini de aktardı.

EYT’lilerin de yaş sorununa takıldığını ifade eden Bakan Selçuk, 48 yaşında emekli olup 30 yıl emekli maaşı almanın hiçbir dünya ülkesinde söz konusu olmadığını dile getirdi. Dolayısıyla EYT konusunda sergilenen net tavrı korudu. Nitekim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bu konuda net bir tavır koymuş ve EYT’nin mümkün olmadığını dile getirmişti.

EYT’liler ise kazanılmış haklarının ellerinden alınmış olması konusunda ısrarcı olmaya devam ediyor. Zira yapılan kanun değişikliği ile birlikte çalışanların emeklilik şartları değiştirilmiş ve yeni bir kanuna tabi olmak zorunda kalmışlardı.

Netice itibariyle EYT’lilere kapıların büyük ölçüde kapandığını söylemek yanlış olmayacaktır. İlerleyen dönem içerisinde farklı formüller geliştirilerek ileri sürülmedikçe bu sorunun çözüme kavuşturulamayacağını öngörmek de yanlış olmayacaktır. Bu durum aile ve toplum yaşantısını da doğrudan etkileyen bir sorun olarak görülüyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.